GTX 480 podrobněji
Kapitoly článků
Pro GTX 480 zvolila Nvidia zajímavou konstrukci chlazení. Z bloku vyčuhuje hned pětice silných heatpipe s přímým kontaktem s GPU. Blok je středně velký, jedna jeho velká část pak vyčuhuje ven, takže celé chlazení není jako dosud schováno pod plastem, za kterým probíhá rychlé tunelové proudění vzduchu z ventilátoru, ale z nemalé části se počítá s ochlazováním bloku i zvenku.
Nese to sebou jistá negativa, nebo, chcete-li, předpoklady pro skříň: potřebujete zajistit kolem karty dostatečný průtok vzduchu, ideálně nějakými těmi ventilátory vpředu skříně nasávajícími a vzadu vyfukujícími. Ne že by GTX 480 nešla provozovat bez toho, ale s dodatečným ofukem se dostanete s teplotou významně dolů. My jsme samozřejmě zkusili nejvyšší možný extrém, v otevřené skříni bez dodatečného ofuku jsme trápili kartu posledním Furmarkem. Je to značně neférové vůči grafické kartě, Furmark je doslova zabiják grafik a dokáže spotřebu i teplotu vyhnat výrazně výše, než jakákoli hra, ale dnes se s tím musíme pochlubit: za těchto nečestných podmínek jsme z GTX 480 dokázali vydolovat 104 °C na GPU!
Mezní teplota GPU je přitom hned o stupínek dále, 105 °C, ale to je jen masochismus, reálně se ale GTX 480 pohybuje s teplotami znatelně níže, však se k tomu dostaneme a tentokrát nedojde jen na grafy, ale vše vám ukážeme i na videu (v příštím dílu).
Odstrojení karty je poměrně snadné, jak je tomu již od dob GeForce 8800 GTX, je GPU schováno pod masivním heatspreaderem.
Černá vnitřní Konstrukce je taktéž kovová a chladí jak paměti, tak napájecí a další obvody karty.
Abyste si udělali krátkou představu o tom, co to znamená mít GeForce GTX 480 v PC, zde je ukázka našeho testovacího stroje. Spotřeba zahrnuje tento konkrétní stroj:
- MSI X58 Eclipse SLI
- Intel Core i7 920, 2,66 GHz
- Chladič Asus Triton 88
- 6GB Kingston DDR3-1800@1066
- GeForce GTX 480
- 5400rpm SATA disk
- DVD-RW HP PATA
- Windows 7 Ultimate x64
![](/img/video.jpg)