JEDEC vydal standard DDR5: nižší napětí, vyšší denzita, vyšší rychlost
O DDR5 jsou již delší dobu známé všechny klíčové informace, takže publikace standardu je jen formální tečkou, kterou se bude datovat přelom éry DDR4 a DDR5.
Mezi nejvýraznější novinky DDR5 patří technologie nazývaná fine grain refresh feature, která umožňuje, že některé banky mohou provádět refresh, zatímco jiné jsou používány. Vede k nižší latenci a vyššímu výkonu. Z dalších změn lze jmenovat on-die ECC a další úpravy, které vedou ke snazšímu přechodu na pokročilé výrobní procesy. Napětí (Vdd) bylo sníženo z 1,2 na 1,1 voltu, což zvyšuje energetickou efektivitu. Jedním z prvků, který toto snížení umožňuje, je regulátor napětí na úrovni modulu. Díky němu paměti vykazují vyšší toleranci ke stabilitě napětí a výrobci mohou případně dále snižovat pracovní napětí čipů.
Z hlediska uživatele PC zůstává největším posunem základ stanovený na DDR5-4800, což znamená 50% zrychlení oproti nejvyššímu standardu DDR4(-3200). Jak už bylo avizováno, většina výrobců plánuje začít v letošním roce právě na DDR5-4800, přičemž například Samsung by měl napřesrok uvést DDR5-5200.
Začátek éry DDR5 ale bude orientován na servery, pracovních stanice a podobná odvětví. Jak upozornil Rishi Chugh ze společnosti Cadence, standard DDR5 je v první řadě o denzitě, tedy dosažitelné kapacitě na modul. Právě vysoká kapacita je žádána v segmentech enterprise, cloud a big data. V tomto ohledu nebude situace jiná než s DDR4 - možná si pamatujete, že i ty našly uplatnění nejprve v serverech.
Očekáváme, že podpora DDR5 přijde u Intelu se serverovými procesory Sapphire Rapids (serverová varianta Willow Cove / Tiger Lake). Datum jejich vydání zatím není jisté, očekával se rok 2021, ale s ohledem na fakt, že dosud nebyl vydán ještě ani serverový Ice Lake, to vypadá přinejmenším na druhou polovinu 2021 či spíše konec roku. U AMD se podpora DDR5, ale také PCIe 5.0, LPDDR5 a USB 4.0 očekává s novými platformami a sockety v roce 2022.