2013: další rádoby rok linuxového desktopu
Kapitoly článků
Jako každý rok, i letos pár novinářů použilo označení „rok linuxového desktopu“. Bylo to v souvislosti se Steamem, bylo to v souvislosti s Ubuntu, resp. prostředím Unity, o kterém bylo více slyšet díky Ubuntu pro smartphony, resp. projektu Ubuntu Edge. A přispěla k tomu i nová vlna technologií jako Wayland/Mir.
Z tohoto hlediska ale prostě rok 2013 rokem linuxového desktopu nebyl a nebude ani v budoucnu. Linux jako takový, resp. přesněji řečeno operační systém na bázi GNU/Linux obecně, nikdy neporazí stálého vládce desktopového světa, firmu Microsoft a její Windows. To zkrátka nelze. Ne ve světě, kde probíhá vázaný prodej hardwaru se software, kde prodejci buď prodávají produkty s Windows, nebo jsou od výhodných nabídek odstřiženi, ne ve světě, kde se peníze ve státních správách šetří tak, že se vezme naoko o něco levnější nabídka na bázi Windows, která se ale ve výsledku prodraží na vícenákladech. To vše buduje uživatelskou základnu zvyklou na Windows, která v 95 případech ze 100 ani neví, že něco jiného existuje možná ten Apple). Prodeje Windows a jejich udržovaný podíl na trhu tak často stojí i na netboocích s Windows 7 Starter, protože nebohá slečna se bála koupit tentýž netbook s čímsi jménem Ubuntu, jelikož o tom nikdy neslyšela.
Rok linuxového desktopu nebyl, není a nikdy nebude, ale je to vlastně v pořádku. Ze stejného důvodu proč uzavřel Mark Shuttleworth slavný Ubuntu bug #1, ze stejného důvodu, proč Jim Zemlin z Linux Foundation (mimochodem, formálně Linusův šéf :-)) tohle neřeší: podíl Linuxu na desktopech je méně a méně relevantní s každým rokem, kdy roste podíl ultramobilních zařízení a Android válcuje veškerou konkurenci.
Pokud považujete za desktop pouze PC stojící doma na podlaze a připojené k velkému monitoru a periferiím, pak linuxový rok nikdy nenastane. Pokud považujete za desktop své majoritní zařízení, pak to jsou dnes smartphony a tablety a tam již Linux, v podobě upravené do produktu jménem Android, nakopal softwarovou zadnici jak Applu, tak Microsoftu již v letech předchozích, letos pokračoval ve své krasojízdě a příští rok tomu nebude jinak.
A to nemluvím o superpočítačích. Linux zkrátka táhne, bez něj by se IT svět neřítil ani zdaleka tak vysokým tempem vpřed, takže plakat nad rozlitým desktopovým mlékem dnes nebudeme.