Linux v roce 2013: bude 2014 rokem open-source?
Kapitoly článků
Chcete zatlačit slzu v oku? Začněte staršími rekapitulacemi:
- Ohlednutí za Linuxem a open-source v roce 2011, výhled na rok 2012
- Ohlednutí za Linuxem a open-source v roce 2012, výhled na rok 2013
Od právě končícího roku se čekalo hodně, ale současně ne o moc více, než od roku předchozího. Byly to totiž již roky minulé, které nastoupily současný trend rostoucího podílu Linuxu a jeho významu pro IT svět. A když říkám Linuxu, myslím tím i open-source obecně.
Prognostici čekali rostoucí Android, což se splnilo. Prognostici čekali Playstation 4 s FreeBSD, a to se splnilo (pro mnohé ale mohlo být překvapením použití CPU i GPU od AMD - tento výrobce GPU není zrovna v BSD světe jedničkou, tam dodává své plnohodnotné ovladače pro hi-endová GPU jen Nvidia.
Čekalo se na to, co bude se Steamem pro Linux a co vše se na to nabalí. Dočkali jsme se, a to v takové míře, že si o tom povíme na samostatné stránce článku. Pokud to totiž příští rok bude pokračovat podobným tempem, byl letošek opravdu počátkem revoluce v herním světě.
Na druhou stranu několik projektů nevyšlo. Stále tu nemáme nejen plně použitelný grafický server Wayland, my nemáme ani Mir, který Canonical předběžně sliboval již pro letošní vydání Ubuntu. Vůbec Canonical si obecně letos vytáhl kratší slánku zabalenou do karty Černého Petra, nevyšel mu ani jeho crowdfundingový projekt, ale uvidíme, třeba se příští rok vzchopí.
Nebudu vás už dlouho napínat. Jelikož si dovolím drze předpokládat, že i letos se české linuxové servery nějaké velké globální rekapitulaci věnovat nebudou, vítejte u jediné české rekapitulace zabývající se nikoli „Wokenicemi“, nikoli „Masoxem“, ale starým dobrým tučňákem a spol. …