Co čeká Linux v roce 2014
Kapitoly článků
Linux a open-source obecně má/mají za sebou další úspěšný rok. Android stále roste, přicházejí i nové linuxové systémy jako Ubuntu Phone, Firefox OS, Tizen, Chrome OS a další. Linux je v automobilech, letadlech, superpočítačích, smart hodinkách, vesmírných stanicích a družicích, je zkrátka všude, včetně ~1 % desktopových počítačů. Troufnu si tvrdit, že neexistuje v České republice nikdo, kdo by nepřicházel pravidelně do styku s Linuxem, ať již ve svých vlastních zařízeních, nebo na poště, při nákupu v COOPu a mnoha dalších místech.
Za letošní rok se celé open-source hnutí hodně posunulo. Pro rok příští, 2014, neočekávám nic menšího, než to samé, spíše ale vše poběží ještě rychleji, na desktopech třeba díky Valve, v superpočítačích možná díky novému OpenCL 2.0, ve smartphonech a tabletech pochopitelně díky Googlu a Androidu a tak by se dalo pokračovat.
Přímo nějakou velkou revoluci ale nečekejme. Bude zajímavé, tak jako všechny předchozí roky, sledovat vývoj ovladačů pro grafické procesory, bude zajímavé sledovat, jak poběží Linux na Intel „Broadwellu“, bude zajímavé sledovat, jak si povede s APU od AMD. A bude hodně zajímavé sledovat ARM a zařízení na něm postavená.
Určitě přijdou další nové verze desktopových prostředí vylepšující své aplikace a provázanost se současným internetem, který z velké části stojí na cloudových službách. Vyhraje to u Linuse i pro rok 2014 spíš GNOME, nebo vezme na milost chystané KDE5 či jiný desktop? A kam se vyvine prostředí Unity, příští rok již definitivně běžící na Miru, s fallbackem na XMir pro aplikace nepřepsané z X Serveru? A co FreeBSD, jehož verze 10.0 se pomalu blíží? Uvidíme.
Myslím, že jsem již zmínil vše podstatné, takže za sebe i celou redakci přeji veselé svátky a hezký nový rok. Ještě se uvidíme v několika dalších rekapitulacích toho letošního, ale hned po nové roce budeme opět s kolegy brousit klávesnice, protože nás čeká monstrakce CES 2014.
Tento článek byl napsán v …: