Canonical, Ubuntu, Mir - obavy a naděje
Kapitoly článků
Asi největší nadějí Canonicalu pro nadcházející léta bylo představení ultramobilní varianty Ubuntu zvané Phone OS. Tahle Androidí nástavba jednoho dne dostane pod kapotu grafický server Mir a stále rychlejší a lepší prostředí Unity a možná se jí opravdu jednoho dne povede to, za čím míří jak Apple, tak Microsoft: jednotné prostředí operačního systému s možností připojit smarpthone jednoduše do nějaké dokovačky, která k němu připojí klávesnici, myš, monitor či cokoli dalšího. Toho dne skutečně začneme nosit svůj desktop v kapse.
- Velký rozbor Ubuntu Phone OS: revoluční systém pro smartphony je zde
- Ubuntu: ani X.Org, ani Wayland, vyvineme vlastní grafický server Mir!
Pokračující implementace nových vlastností do prostředí Unity ale budí obavy jiných. Richard Stallman již označil Ubuntu za spyware a považuje Ubuntu za systém špehující uživatele na úkor jejich svobod. Tento trend ale nezastaví, Canonical bude pokračovat v implementaci takových funkcí i nadále, byť samozřejmě zachová možnost je povypínat. Doufejme.
Problémy Ubuntu jsme mapovali detailně:
- Richard Stallman: Ubuntu vyměnilo svobodu za pohodlnost a špehování uživatelů
- Spyware z Ubuntu nezmizí, „šmírování“ ale půjde globálně vypnout
- Canonical najímá více vývojářů pro grafický server Mir a prostředí Unity
- Bude grafický server Mir čistě Ubuntu-only záležitostí?
- Mark Shuttleworth si věří, Mir prý bude (nej)rychlejší
- Xubuntu otestovalo Mir, výkon zatím slabý
- XMir již stejně rychlý jako X.Org, cesta pro Ubuntu 13.10 otevřena
No a nakonec tu máme poslední velké téma Canonicalu v letošním roce. Firma se pokusila prorazit s vlastním smartphonem postaveným na hardwarově technologické špičce, doplněné o Ubuntu. Ač se na indiegogo nasbíralo opravdu hodně peněz, cílová částka nebyla dosažena ani z poloviny. Je otázkou, jestli to bylo tím, že třeba hvězda Ubuntu pomalu upadá, nebo prostě o takový projekt mobilního supersmartphonu jednoduše není zájem, v konkurenci všelijakých těch Samsungů Galaxy či přicházejícího Firefox OS.
- Ubuntu Edge Phone aneb Jak Canonical změní svět smartphonů
- Ubuntu Edge neuspělo, vybralo se jen 40% cílové částky
Celý letošek nakonec vyústil v úvahy o tom, že peněženka Marka Shuttlewortha není bezedná a je možné, že jednoho dne Canonical prodá i s Ubuntu a bude se zase věnovat třeba něčemu jinému. Osobně tomu ale příliš nevěřím, maximálně bych si dokázal představit, že přivede nějakého strategického investora se zájmem o rozvoj systému. Tajně jsem doufal ve Valve a jeho Steam OS, ale nakonec se ukázalo, že Valve staví na Debianu s GNOME 3. Kdo ví, tak by třeba mohlo dojít na někoho jiného, například Samsung, u nějž se spekuluje o vývoji vlastní herní konzole. Jenže proč by tam pak jihokorejský gigant nedal buď čistý Linux, nebo svůj vlastní Bada/Tizen/cokoli jiného? Zatím zkrátka není dost indicií a sám Mark se netváří, že by vyhořel a chtěl z Ubuntu projektu odejít.
Ostatně příští rok bychom se měli dočkat prvních telefonů s Ubuntu Phone OS.