Desktopová prostředí, grafické servery, Secure Boot a další prvky ekosystému
Kapitoly článků
KDE
Letos se objevily celkem tři nové verze prostředí KDE, a to 4.10, 4.11 a zcela čerstvě nyní 4.12. Tím se éra této v bolestech zrozené generace tohoto desktopového prostředí uzavírá, nyní již vývojáři pracují na další generaci, KDE 5.
- KDE 4.10: novinky kolem Plasmy, metadat, widgetů a nová logická hra Picmi
- KDE 4.11: poslední velké vydání řady 4 s řadou novinek
- KDE 4.11 bude posledním velkým vydáním, vývojáři přesouvají síly na KDE 5
- KDE přinese podporu Waylandu příští léto
GNOME
Druhé velké prostředí vychází s přesně půlročním cyklem, takže letos došlo na verze 3.8 a 3.10. Tahounem vývoje je linuxová distribuce Fedora, pročež to nejnovější nalezneme v čerstvě vydané Fedoře 20. GNOME evidentně stoupá, protože letos ohlásil návrat k němu, po letech nepřátelství, Linus Torvalds.
- Vydáno GNOME 3.8, další evoluce linuxového desktopu
- GNOME 3.10: krásně vypucované GUI přichází
- Linus Torvalds se vrátil ke GNOME 3
- Nudíte se? Přeportujte GNOME z X.Org na Wayland
Xfce nám setrvává na verzi 4.10 vydané v dubnu 2012, polepšily si ale prostředí MATE a Cinnamon, v souvislosti s vydáním Linux Mintu 15 a 16.
Další
No a samozřejmě nám stoupala i verze desktopu Unity, aktuálně jsme na 7 s výhledem na 8, ale Ubuntu jsme již probírali podrobněji. Z těch menších se ve svých problémech plácá úsporný desktop LXDE, který stále dlí na zastaralých knihovnách GTK2 a místo přechodu na GTK3 to dopadne tak, že bude sjednoceno s Razor-Qt a přejde právě na Qt knihovny, které používá KDE.
- Razor-qt a LXDE-qt se sloučí
- LXDE umírá, Lubuntu se připravuje na přechod od GTK ke Qt
- Anička nejen o Linuxu: má nová láska LXDE
Další části systému
Jak již zaznělo o pár stran dříve, Mir rozhodně nemá na růžích ustláno. Tvůrci GPU jsou rozhodně ti poslední, kdo se hrne do podpory nových grafických serverů s velkým nadšením, takže když ve stejné době chcete po AMD, Nvidii a Intelu pracovat vedle X.Orgu také na Waylandu/Xwaylandu a Miru/XMiru, zaděláváte si na problém.
Zatímco na Waylandu se tak nějak pracuje (aktuálně je možné si kombinaci GNOME 3.10 a Wayland/Xwayland ozkoušet třeba ve Fedoře 20 v testovacím režimu), Mir přišel o jednoho z velkých podporovatelů: Intel se přestal pracovat na podpoře XMiru, AMD a Nvidia pozvolna pokračují. Ale velmi pozvolna. I samotný Mir pak nabral zpoždění ve vývoji, takže jej Canonical nestihl připravit ve funkčním stavu pro Ubuntu 13.10 a tak nebude výchozím ani ve 14.04 LTS, takže se Miru/XMiru dočkáme nejdříve v Ubuntu 14.10 v říjnu 2014. Uvidíme, kde tou dobou bude Wayland.
- Ubuntu 13.10 nebude mít Mir/XMir v základu
- Intel nebude nadále podporovat XMir, Ubuntu má drobný problém
- AMD a Nvidia pracují na ovladačích pro Mir, výstup zatím v nedohlednu
- Mir se odkládá až na Ubuntu 14.10
Secure Boot
Implementace nového bezpečnostního mechanismu do počítačů s UEFI je trnem v oku mnoha lidem, ale realizovat se musí. V jednu chvíli dokonce rozbila některé části linuxového jádra, nicméně to jsou zkrátka porodní problémy. Hlavní je, že jsou připravovány univerzální implementace, které umožní zatočit s tím otravným mechanismem podpisových klíčů. Jednou z nich je GummiBoot od Linux Foundation.