Pragmatický Valve: počítače Steam Machine uvedeme až příští rok
Geniální nápad, nebo snaha zachránit se?
Připomeňme, že Valve přišel s celým konceptem hardwaru a vylepšení postavených kolem distribučního systému Steam v době, kdy Microsoft představil Windows 8 a jejich Store. Valve vycítil, že se mu tímto pokusí převzít trh a tak vyrazil do protiútoku. Zrodil se vývoj linuxové verze Steamu a obsáhlý projekt předělávání her do nativní linuxové podoby a nakonec také vlastní operační systém SteamOS a vlastní koncept herní konzole/počítače Steam Machines.
Gabe Newell opravdu nebyl z Windows 8 nadšený.
Jak již víme, linuxový Steam je již nějakou dobu k dispozici, stejně tak SteamOS, který není ničím jiným než upravenou linuxovou distribucí Debian GNU/Linux, doplněnou navíc o linuxový Steam. Poslední dva díly skládačky, tedy hardwarový produkt Steam Machines a herní ovladač Steam Controller jsou to, oč tu dnes běží.
Proč přichází odklad?
Valve již nějakou dobu sbírá velké množství poznatků z beta testingu bezdrátového herního ovladače, který probíhá se všemi typy hráčů, od profesionálů z herní branže, přes nadšené hráče-srdcaře až po běžné lidi, tedy náhodné a občasné hráče. Postupně jsou poznatky analyzovány a ovladač na jejich základě upravován. Realisticky je tak již nyní jasné, že letos nedojde k jeho uvedení.
Důvod je prostý: když chcete uvést na trh hardwarový produkt na předvánoční trh, musíte jej mít již v létě ve výrobě. Ač to tento týden při pohledu z okna nevypadá, léto je téměř zde. A to, co platí pro ovladač Steam Controller, platí i pro počítač Steam Machines. Ty jsou totiž úzce spojeny jak s operačním systémem SteamOS, tak právě Steam Controllerem. Bez nich by šlo jen o běžná PC, možná v nějaké designové skříni.
Steam Controller slibuje obsáhlé možnosti.
Na co se tedy můžeme těšit?
Je to velmi prosté, drahý Watsone. Na vyladěný produkt. Samozřejmě to není 100% jisté, ale u Valve je zvykem, že jeho produkty mají vynikající kvalitu. Ať již šlo o herní sérii Half-Life, nebo právě o Steam, oboje změnilo tvář herního světa. Ne nadarmo je třeba Half-Life 3 očekávaný snad ještě toužebněji, než svého času Diablo II či Starcraft II, anebo Dungeon Master II (pro pamětníky).
Pro Valve jde o první významný hardwarový produkt. Firma je ale sama o sobě plná herních nadšenců, takže ač jsme v redakci Steam Controller v rukou neměli, věříme, že to bude produkt v lecčems výjimečný. Strojům Steam Machine pak odklad nijak neuškodí. S ohledem na to, že Xbox One i Playstation 4 jsou konzole se spotřebou v řádu 100 W, bylo by marketingově nevhodné, aby převažující dojem ze Steam Mašin byl ten, že jde sice o výkonné stroje, ale se spotřebou nad řekněme 300 W. Osobně věřím spíše v to, že na trhu budou za rozumnou cenu rozumně poskládané mainstreamové sestavy, například se čtyřjádrovým CPU a úspornou, ač výkonnou grafikou kvalit GeFroce GTX 750 (Ti) či podobně výkonných Radeonů. Jinak obecně samozřejmě platí, že Steam Mašinou je v podstatě libovolné PC, na kterém běží Steam.
Vyrábí se doslova "jak na běžícím pásu".
Do té doby snad také ještě více vyzraje i operační systém SteamOS a linuxové ovladače obou hlavních výrobců (AMD, Nvidia). Bez nich by to bylo velmi smutné entrée. Valve i nadále přijímá všechny podněty a návrhy týkající se jednotlivých částí Steamových projektů.