Preview: Synology DS1513+, Rolls Royce mezi Atomovými NASy
Vnitřek je snadno dostupný, NAS se otevírá podobně jako většina PC skříní z doby nedávno minulé. Povolíte pět šroubků a sundáte kryt.
Z boku je základní deska, přičemž je milé, že na vás kouká prázdný SO-DIMM slot pro rozšíření paměťové kapacity (RAM). V základu jsou osazeny 2 GiB (podíváme se na ně za chvilku, jsou z druhé strany desky), NAS lze rozšířit na 4 GiB dalším 2GiB modulem (víc stejně fyzicky nezvládá sám procesor). Zároveň na této v podstatě spodní straně desky vidíte čtyři síťovky a vpravo dole pak „kus firmwaru“ (proč „kus“, zjistíte záhy).
Z druhé strany už je pak jen zdroj. Jak vidíte, má pro sebechlazení vlastní malý větráček. Co že to je vlastně zač?
Delta Electronics řada DPS-250AB-44, podle nalezených informací by snad mělo jít dokonce o 80+ Bronze zdroj, avšak u Ecova Plug Load Solutions jsem jej nenašel, takže věřit tomu raději nebudeme ;).
Zdroj není nějak přehnaně vybavený kabely, jsou zde v podstatě jen nezbytnosti. Na jedné straně klasický 24pinový ATX konektor pro napájení desky, na druhé straně jakási proprietárnost pro živení SATA konektorů na samostatném tišťáku.
O základní desce už byla řeč, nicméně si ji pojďme trochu přiblížit. Všechny sloty, které připomínají PCI Express, tak činí jen shodou okolností. V Synology zřejmě nechtěli řešit nějaké vlastní způsoby připojení dalších tišťáků a použili existující konektory. Naštěstí v tomto NASu není možné do nich vůbec zkusit strkat nějaké karty, nebylo by to kam přidělat.
Zadní část desky obsahuje již zmíněné čtyři RJ-45 konektory od čtyř síťovek a čtyři USB 2.0 porty. Přední pak nese konektor pro připojení předního panelu s LEDkami a Power tlačítkem, na straně se pak ještě vyskytuje konektor pro připojení k jedné z desek, nejspíše tam vede napájení pro větráky (ty se nepřipojují přímo do základní desky, ale do jedné ze dvou dceřiných desek).
Zde už vidíte jednu z nich, je to ta, do níž se strkají SATA disky v rámečcích (zhruba takto je to zapojené a nainstalované přímo v NASu, zde na obrázku je to tedy bez okolního skeletu). Konektory vpravo jsou určeny pro již zmíněné proprietární napájení zde zdroje pro SATA konektory, tedy jejich napájecí část.
Druhá z dceřiných desek nese dva eSATA porty a dva USB 3.0 porty. Jistě vám neuniklo, že deska nese i řadič USB 3.0 portů. Nechybí zde ani dva konektory pro větráky, konektor vpravo nad jedním z eSATA portů je nejspíše právě pro připojení přívodu napájení větráků ze základní desky.
Další stránka se bude věnovat detailně některým komponentám…