Preview: Synology DS1513+, Rolls Royce mezi Atomovými NASy
Srdcem NASu Synology DS1513+ je pochopitelně procesor Intel Atom, zde jmenovitě model D2700, ač se o tom konkrétně výrobce nikde nezmiňuje (a ani podle popisků na samotném čipu toho nejde moc najít). Jedno je ale jisté: takto vypadá procesor z rodiny Cedarview a na 2,13 GHz (což výrobce zmiňuje) se toho v této kategorii moc nedělá ;-).
Procesor obsahuje i grafiku, ale ta se v tomto případě vůbec nedostane ke slovu, neboť NAS nemá žádný video výstup. Čip je vyráběn 32nm procesem, nese 2×512 KiB L2 cache, dvě jádra používají Hyper-Threading (takže fungují čtyři vlákna) a integrovaný paměťový řadič obsluhuje DDR3 paměti o rychlosti efektivních 800 či 1 066 MHz.
Pod druhým chladičem se ukrývá růžovou žvýkačkou velmi dobře přilepený starý dobrý jižní můstek ICH10R (namísto u Atomu CedarView jinak obvyklého chudšího příbuzného NM10). Z něj vedou USB 2.0 porty a také většina SATA portů. Minimálně všech pět SATA portů, které jdou do dceřiné desky připojující SATA disky v rámečcích. S procesorem komunikuje ICH10R – jak jinak – přes 2,5GT/s rozhraní DMI (fyzicky přes PCIe ×4). Samotný ICH10R poskytuje PCI express linky dalším komponentám (má jich celkem 6 a všechny jsou využity).
Pro někoho možná trošku překvapující může být fakt, že se zde nachází i SuperIO čip od iTE, IT8728F. Obsahuje a v tomto NASu nejspíše obsluhuje řízení větráků a teplot, z dalších zde zřejmě nevyužitých technologií podporuje dva sériové porty a jeden paralelní, dále řadič disketových mechanik a klávesnice i myši a další drobnosti (čistě teoreticky by bylo možné některé tyto funkce využít např. při servisu u výrobce na nějakých pinech). Vlastně by jeho přítomnost mohla vyvolat domněnku, že při troše dobré vůle by se na tomto NASu daly rozchodit Windows ;-) (což by ovšem vyžadovalo nějaký ten nestandardní zásah).
Zajímavé je to s umístěním softwaru. Část je nejspíše v čipu přímo připájeném na desku z její spodní strany, ta bude nejspíše hrát roli firmwaru či BIOSu, jak chcete (ale klasický BIOS to možná nebude). Protože je na čipu přímo nalepena krycí fólie, nechtělo se mi ji sundávat a kouknout se, co to je přesně za čip, neboť krycí fólie by při odstraňování strhla štítek na čipu nalepený. Má ale na můj vkus podezřele mnoho nožiček a podezřele čtvercový tvar na to, aby se jednalo prostě o nějakou flešku. Ale nějaká fleška to asi bude.
Druhá polovina je o něco přímočařejší. Jde o flash čip s USB převodníkem UT165, čili takovou klasickou USB flešku napíchnutou přímo na USB header (osm USB 2.0 portů tedy doplňuje minimálně jeden další pro tuto kartičku). S největší pravděpodobností zde není nic menšího než samotný operační systém, tedy ta důležitější část softwaru. Nastavení a další věci se nejspíše pak vyskytují už přímo na vložených pevných discích, protože když je vyndáte a vložíte jiné, dočkáte se po zapnutí NASu znovu průvodce prvním spuštěním.
Čtyři PCI Express linky z jižního můstku jsou využity každý pro jednu síťovku. Všechny jsou stejné, jde o Intel i210-AT Gigabit Ethernet Controller, TDP každého čipu je max. 0,8 W (typická spotřeba bývá nižší). Každý čip má na druhé straně desky svou SPI fleštičku, dvě z nich můžete vidět na obrázku níže v dolní části.
Jedna PCI Express linka je věnována čipu od Silicon Image, jmenovitě SiI3132, což je dvouportový 3Gbit/s SATA řadič. Ten zde pochopitelně hraje roli přídavného SATA řadiče, z něhož jsou vyvedeny na zadní stranu NASu dva eSATA porty.
No a konečně poslední PCI Express linka je věnována čipu EtronTech EJ168A, tedy dvouportovému USB 3.0 řadiči splňujícímu xHCI specifikaci 1.0, takže se dá nejspíše říci, že lepší dvouportový USB 3.0 řadič si v Synology vybrat nemohli. Tento řadič je přímo na jedné z dceřiných desek (na té, co obsahuje oba USB 3.0 a oba eSATA porty), takže do této desky vedle dvou SATA kanálů z řadiče SiI3132 vede přes onen „jakoby PCIe ×1 slot“ i jedna PCI Express linka.
No, a to je po hardwarové stránce z těch důležitých částí vše, zbývá nám podívat se na tu softwarovou.