Preview: Synology DS1513+, Rolls Royce mezi Atomovými NASy
„Preview o osmi stranách“ končí. Kdyby to mělo být review, musel bych vyzkoušet alespoň všechny základy, které Synology DS1513+ nabízí, změřit výkon (na což beztak nemám adekvátní prostředí) a otestovat alespoň ty nejpoužívanější stáhnutelné doplňky a aplikace. Práce tak na půl roku poctivé dřiny. I proto dnes neuvidíte žádné ocenění, přestože by si ho možná tento produkt zasloužil.
Vezměte tedy zavděk informací, že mě (mě osobně) tento NAS od Synology skutečně velmi zaujal a nebýt té vyšší ceny, vážně bych uvažoval o tom, že jej pořídím a udělám si z něj domácí prakticky univerzální server. Cena něco nad 18 tisíc Kč je pro mě za „vypiplanou atomovou konzoli“ přeci jen vysoká, a to i přes celkem solidní provedení. Nicméně je mi jasné, odkud pochází. To, co dělá tento NAS tím, čím je, je především operační systém Disc Station Manager, na kterém se v Synology skutečně vyřádili a navíc stále řádí. V článku jsem sice popisoval verzi 4.2, ale před vydáním stihla vyjít finální verze 4.3. O kadenci vydávání nových verzí, které jsou podle Wikipedie od července loňského roku bezplatné, hovoří historie verzí tamtéž, z níž si dovolím vytáhnout:
- DSM 3.0: září 2010
- DSM 3.1: březen 2011 (+½ roku)
- DSM 3.2: září 2011 (+½ roku)
- DSM 4.0: březen 2012 (+½ roku)
- DSM 4.1: srpen 2012 (+½ roku −1 měsíc)
- DSM 4.2: březen 2013 (+½ roku +1 měsíc)
- DSM 4.3: srpen 2013 (+½ roku −1 měsíc)
Pokud si chcete verzi 4.3 vyzkoušet na poměrně našlapané RackStation RS3412xs, navštivte adresu
Co se odezev týče, berte v potaz, že NAS nemáte na lokální síti, ale je umístěn kdesi v Taipei na Tchaj-wanu. Funkce jsou samozřejmě omezeny, řadu věcí nelze upravit či uložit, nenainstalujete si vlastní aplikace (nicméně řada je jich již nainstalovaná) a podobně. Více informací najdete zde. Z mého pohledu se ovládání verze 4.2 (kterou jsem měl možnost si vyzkoušet) a 4.3 nijak neliší, nanejvýš tam bude několik nových funkcí.
Jak již bylo řečeno, DSM se dá z různých zákoutí internetu i stáhnout a nainstalovat na vlastní počítač (s upravenou image pro Synology DS3612xs (což už je ovšem sranda za víc jak 55 tisíc s dvoujádrovým Core i3 na 3,1 GHz) mám vyzkoušen HP Proliant MicroServer N40L (za méně než 5 tisíc), upravený firmware pro tento server není až tak úplně nutný, ale hodí se, zpřístupňuje pátý SATA a asi i šestý eSATA port, neboť DSM bere jen AHCI SATA porty, takže by vám bez toho fungovaly jen ty čtyři výměnné pozice uvnitř). Jak je to s legalitou takového počínání, jsem upřímně řečeno nezkoumal (je to sice postaveno na Linuxu, ale jeden nikdy neví a EULA, se přiznám bez mučení, jsem nečetl), nicméně je mi jasné, že právě v DSM je ta hlavní síla NASů Synology DiskStation, jíž se odlišují od konkurence. Je to tedy právě DSM, za co se při koupi NASů Synology platí ta zdánlivá přirážka, spolu s příslušnou podporou.
Ve finále pokud chcete fakt slušný NAS, kde NAS je jen jedna z nepřeberného množství funkcí, a nechcete se stavět s vlastním hardwarem a řešit software po svém, pak bych asi mohl produkty firmy Synology doporučit. DS1513+ ve mě rozhodně zanechal nesmazatelný dojem.