Preview: Synology DS1513+, Rolls Royce mezi Atomovými NASy
Kapitoly článků
Těžko se mi vybírá, kde začít, takže prostě začnu na ploše. Plocha, jejíž vzhled lze podobně jako na klasickém desktopu měnit (lze též upravit přihlašovací obrazovku), v základu obsahuje několik zástupců na některé – nebojím se to nazvat – „aplikace“, i když třeba Ovládací panel je spíše rozcestník pro další řadu nastavení.
Přímo na ploše je v pravém dolním rohu widget (nepatrně transparentní) schopný zobrazovat informace o NASu. Počet zobrazených polí závisí na výšce okna prohlížeče, může jich být nejvýše 7. Pokud se jich vejde méně, je možné si ručně vybrat ze 7 nabízených možností, …
… případně celý widget schovat spodní šipečkou (ta na ploše pak zůstává, aby bylo možné widget opět zobrazit, obecně lze ale podporu widgetů úplně vypnout, takže zmizí i šipečka).
Panel úloh nabízí tlačítko Start s několika dalšími zástupci, v pravém rohu pak u ikonky uživatele nabídku odhlášení a nastavení, kde lze upravit chování plochy a uživatelského rozhraní (vypnout widget, nastavit pozadí, barvu písma, změna hesla a další drobnosti).
Nechybí vyhledávání (až fascinující je ikonka hlasového zadávání)…
…a úplně vpravo pak ikonka Pilot View, která zobrazí otevřená okna vedle sebe a umožní výběr okna myší, které se pak přesune do popředí (taková variace na windowsovský Alt+Tab, dalo by se to nazvat i Flip 2D). Zde jsou překvapivě náhledy na rozdíl od náhledů na panelu úloh zcela živé (na panelu úloh je pouze statický zmenšený screenshot a ještě mu chybí některé prvky, především grafy, např. koláč zaplnění disku a podobně).
Zástupce lze na plochu přidat z nabídky Start, ovládacích panelů a možná i dalších míst, a to klasicky přetažením ikonky (v nabídce Start lze ikonky i přemisťovat, vše je animované a plynulé).
O ploše by toho šlo napsat ještě další hromada, protože vše skutečně působí dojmem běžného GUI operačního systému, ale o tom vlastně tento NAS až tak úplně není. Pojďme se ještě letmo mrknout do ovládacího panelu.
V něm se v podstatě nastavuje většina základních nastavení, které se týkají NASu jako takového. Nemá smysl to všechno projíždět, to bychom tu byli ještě zítra. Většina ikonek vám, kteří s NASy máte nějaké zkušenosti, jistě sama řekne, co která znamená, jen připomenu, že ikonka Terminál sama o sobě není terminálovým oknem, umožňuje pouze povolit službu Telnet a SSH, nic víc. Pak už není problém se k NASu připojit telnetem a pracovat v příkazové řádce. A protože existuje hromada dokumentace o tom, jak si s NASem dělat, co libo jest, není problém si po drobné úpravě právě pomocí příkazového řádku nainstalovat do NASu třeba oblíbený Midnight Commander. Když jsem to zvládl já … ;-).