Testovací konfigurace
Kapitoly článků
Zopakujme si tedy, že v redakci máme desku ASUS P8P67 Deluxe s nešťastně umístěným řadičem Marvell 88SE9128 na PCIe PLX switchi spolu s několika dalšími zařízeními. Zbytek testovací sestavy je hodně podobný tomu, s čím jsme testovali Intel Smart Response Technology. Je to především procesor Intel Core i7 2600K, 2×2GB DDR3-1600 pamětí Kingston HyperX a samozřejmě Kingston SSDNow V+100 64GB. Čipset Intel P67, který je na této desce, se od Z68 liší jen „povolenými“ vlastnostmi, hardwarově jde prakticky o tentýž kus křemíku.
Pro testování jsme opět zvolili jak 2TB pevný disk, ale pro určité testy také něco podstatně staršího, co i když bylo na svou dobu relativně svižné, dnes už neumíme v redakci nazvat jinak než „fosil“. Kromě 2TB Western Digital RE4-GP jsme na testy vzali i Western Digital Raptor WD740GD, 74GB disk s 1,5Gbit/s SATA rozhraním a 10K otáčkami.
Důvod je jednoduchý: zkrácení testů v HD Tachu. Průběh tohoto testu 2TB diskem totiž trvá strašně dlouho a navíc je v takto velké kapacitě vliv 64GB SSD téměř neznatelný. Sice bychom mohli 2TB disku zkrátit kapacitu příslušným nastavením, ale on je konec konců 74GB Raptor také mimo jiné na dnešní poměry „hezky pomalý“, takže na něm bude vliv SSD vidět ještě více. Testy s Raptorem jsme udělali také na desce s čipsetem Intel Z68 se zapnutou funkcí Intel Smart Response, kterou budeme porovnávat s Marvell HyperDuo.
Testovalo se tradičně ve Windows 7 x64 SP1, už jen proto, že zatím pro Linux není ovladač schopný rozpoznat „Smart Response svazek“. Jinými slovy na Intel Smart Response můžete zatím v čemkoli jiném kromě Windows zapomenout. Naproti tomu Marvell HyperDuo se pyšní jednou skutečně velmi zajímavou funkcí: pro provoz netřeba speciální ovladač. Ono to totiž funguje i na obyčejný standardní AHCI ovladač, Marvell Storage Utility je vlastně pouze pro nastavování za chodu, to se ale dá dělat i v BIOSu řadiče (i když samozřejmě ne za chodu systému).