Vyšel Linux Mint 20
Linux Mint je zářným příkladem odvozování linuxových distribucí jedné od druhé - jeho standardní release je odvozen od Ubuntu, které je samo odvozeno od Debianu. Vždy se prostě najde někdo, kdo řekne: „Máte to skoro dobře, ale XYX bych udělal jinak“ a jelikož má díky otevřenosti zdrojových kódů možnost a díky licenci svobodu, tak jde a udělá. Mint stavěl na dvou nejpopulárnějších distribucích své doby, sám pak jejich žezlo na několik let převzal a v letech 2011-2017 byl na prvním místě žebříčku popularity serveru DistroWatch (nejdéle od roku 2002, když je pořadí sestavováno). I když je teď „až“ třetí, stále mu zůstává početná uživatelská základna a vydání nové verze tak bude jistě zajímat nenulové množství lidí.
Do systému se po deseti letech vrací funkcionalita umožňující bezkonfigurační sdílení souborů v rámci sítě s dalšími uživateli Linux Mint. Vývoj původního nástroje Giver byl před dlouhou dobou ukončen, časem tak zmizel i z distribuce. Jeho náhradou je program nový - Warpinator. Ten po spuštění ukáže seznam počítačů v téže síti, na nichž taktéž běží a s nimiž lze vyměňovat soubory. Jednodušší, než po sobě v kanceláři házet flashdisk. Spíše menších vylepšení se dočkaly náhrady GNOME aplikací souhrnně známé jako XApps: textový editor Xed nově umí spojovat řádky a odstraňovat prázdné řádky na konci souborů, Xviewer má režim fullscreenu a pamatuje si zda byl naposledy maximalizován a Xreader dostal tlačítko pro tisk do toolbaru.
Vylepšena je také podpora NVIDIA Optimus. Panel NVIDIA Prime nabízí možnost volby profilu GPU mezi Power Saving, kdy běží pouze integrované, a Performance, kdy běží pouze dedikované. Třetí možností je On-Demand, kdy je systém standardně kreslen integrovaným GPU a selektivně je možné použít pro renderování konkrétních aplikací jádro dedikované pomocí příkazů nvidia-optimus-offload-glx
či nvidia-optimus-offload-vulkan
.
Po stručném výčtu toho, co v systému najdete nového, musí přijít jedna položka, kterou tam naopak (narozdíl od Ubuntu a jeho variant) nenajdete: balíčkovací systém Snap. Ve výchozím stavu je snapd zakázán a APT balíčky nemají právo ho svou instalací povolit. Centrální balíkovač, spravovaný jednou společností, zjevně nemá své příznivce všude. Pro aplikace, které v Ubuntu jinde nenajdete (tj. Chromium), už existují alternativní zdroje. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho tento "odpor" distribuci vydrží.
Linux Mint 20 Ulyana vychází ve třech variantách a sice s desktopy MATE, Cinnamon a Xfce. Podporován bude do roku 2025, přičemž do roku 2022 nebude rozdíl mezi jeho balíčky a stejnými balíčky novějších verzí, vývojáři budou vše udržovat na ekvivalentních verzích. Aktualizace ze současné verze bude umožněna v následujících týdnech. Další informace najdete na webu distribuce, v release notes jeho konkrétních variant.