Advaned Audio Master Quality Recording (AAMQR)
Kapitoly článků
Pro úsporu místa (a mých prstů) budu s dovolením používat zkratku AAMQR (jistě jste si všimli, že už ji delší dobu používám).
Jaký je rozdíl mezi AMQR a AAMQR již víte, takže se na to pojďme podívat zblízka:
Jak jsem již v úvodu zmínil poznámku v tištěném materiálu, který byl u Yamahy F1 přibalen, nedoporučuje se mít zaškrtnutou volbu Zjistit maximální rychlost (já tedy tuto volbu nepoužíval ani doposud). Ve volbě rychlostí pro pálení je navíc položka Nejlepší rychlost zápisu, která by měla podobně jako Optimum Writespeed Control nastavit vhodnou rychlost podle média (z relativně malého množství, jmenovitě 1×, 4× a 8×).
Navíc se vám automaticky zatrhne volba Uzavřít CD (a nejde vypnout) a zcela zmizí možnost použít ochranu proti podtečení bufferu (z toho vyplývá možnost použít simulaci).
Vytvoření CD je stejné, jako u klasického AudioCD. Pouze místa máte o něco méně a musíte s tím počítat.
Zjistil jsem, že AMQR nemůžete vypalovat na 8cm média. Pálení na takové médium bez jakýchkoli okolků ihned spadne (médium zůstane nedotčeno).
Při pálení jednotlivými rychlostmi se skutečná rychlost vypalování trochu upraví, a to směrem dolů (pálení probíhá tak, že otáčky média zůstávají, ale tím, že se natahují data jsou přijímána do vypalovačky o něco pomaleji:
- 1× SPEED je v AAMQR 0,8× SPEED
- 4× SPEED je v AAMQR 3,5× SPEED
- 8× SPEED je v AAMQR 7,2× SPEED
V režimu AAMQR můžete pálit nejen hudbu, ale také data. To už je ale asi opravdu jen pro ty, kteří se o svá data bojí možná až nezdravým způsobem. Nutno však říci, že takové CD bude pravděpodobně méně náchylné na nečitelnost při drobném poškození či běžném užívání.
Narozdíl od původního AMQR v režimu AAMQR funguje overburning. Právě toto dovoluje použít i 90-ti a 99-ti minutová média. Na 99-min. médium je možné takto uložit až 80 minut hudby (tedy výrobce to tvrdí, já bohužel nemám další 99-min. médium na vyzkoušení). Obrázek ukazuje pokus vypálit na 80-minutové CD víc, než se tam podle nominální kapacity (s ohledem na AAMQR) vejde.
Amatérský srovnávací test kvality
Provedl jsem klasický pokus vypálit jedno CD třemi způsoby a zjišťoval kvalitu vypálení jednak průběhem čtení v samotné Yamaze F1 a jednak CD Quality checkem v již zprofanované citlivé mechanice Pioneer DVD-116. Navíc jsem do srovnávacího testu zařadil i jedno médium (s jiným obsahem), které kdysi vypálila Yamaha CRW-2100S rychlostí 12×-16× P-CAV. Všechna použitá média byla stejná - jednalo se o TDK d-view pro 12× rychlostní zápis - výrobce (moje oblíbená) Taiyo Yuden.
- Vzorek č. 1: páleno metodou AAMQR rychlostí 8×
- Vzorek č. 2: páleno klasicky DAO rychlostí 16× z rozhodnutí Optimum Writespeed Controlu
- Vzorek č. 3: páleno klasicky DAO rychlostí 44× Full-CAV po vypnutí Optimum Writespeed Controlu
- Vzorek č. 4: jiné CD (stejné médium) pálené v Yamaze 2100S fw. 1.0N rychlostí 12×-16× P-CAV (taktéž po vypnutí OWSC)
- Vzorek č. 5: páleno klasicky DAO rychlostí 44× Full-CAV - OWSC to dovolil, médium bylo certifikováno pro rychlost zápisu 40× (Verbatim SuperAZO Crystal 40× Compatible) - toto CD jsem vypálil na poslední chvíli před dokončením této dlouhé recenze, proto pro něj nemám graf z Pionnera, kterého jsem již odevzdal na původní místo.
Ještě před tím, než vám ukážu grafy, vám musím říci, že můj naprosto skvělý Plextor PX-40TS nedělal mezi těmito CD rozdíl a všechny graboval úplně v pohodě jako lisovaná CD.
Nyní tedy grafy:
Vzorek č. 1 - testovala Yamaha CRW-F1
Vzorek č. 2 - testovala Yamaha CRW-F1
Vzorek č. 3 - testovala Yamaha CRW-F1
Vzorek č. 4 - testovala Yamaha CRW-F1
Vzorek č. 5 - testovala Yamaha CRW-F1
Vzorek č. 1 - testoval Pioneer DVD-116
Vzorek č. 2 - testoval Pioneer DVD-116
Vzorek č. 3 - testoval Pioneer DVD-116
Vzorek č. 4 - testoval Pioneer DVD-116
Výsledky jsou poměrně zajímavé: Médium pálené AMQR 8× chutnalo jak Yamaze, tak Pioneeru. Médium pálené 16× chutnalo také Yamaze i Pioneeru (Pioneer sice našel pár chybiček, spíš bych se však přikláněl k tomu, že médium chytlo na spodek nějaké smítko). No, a médium 16×, které tedy Yamaze nechutnalo ani náhodu (a DAE Quality test to dostatečně potvrdil), naopak nesmírně chutnalo citlivému Pioneeru, který na něm nenašel jedinou chybičku. Zato CD pálené v Yamaze 2100S nechutnalo ani jednomu, Pioneeru se z něj udělalo málem špatně.
Poslední narychlo (44×) :-) udělané CD se v Yamaze tvářilo výrazně lépe, než předchozí stejně rychle pálený Taiyo Yuden, jenž byl firmou TDK posvěcen pouze pro 12× rychlostní zápis. Nabyl jsem dojmu, že ne vždy to číslo na obalu (či médiu), které udává maximální rychlost zápisu, je tam napsáno jen tak aby se neřeklo. Řekl bych, že Verbatim SuperAZO 40× Compatible v Yamaze CRW-F1 zkoušky dospělosti udělal :-).
Ostatní závěry si udělejte sami.