Spolupráce s alternativními IDE řadiči
Kapitoly článků
Opět jsem (stejně jako u NECa NR-9100A) vyzkoušel, jak pracuje tato Yamaha CRW-F1 s jiným IDE řadičem, než s tím, který lze běžně nalézt na základní desce a je součástí chipsetu. A protože mám k dispozici jen jeden takový IDE řadič, více testů vám bohužel nemohu ukázat. Porovnával jsem tedy opět práci dvou chipsetů s IDE rozhraním:
- VIA 686B
- Promise PDC-20265R (v režimu UltraDMA)
Obě IDE rozhraní jsou integrovány na základní desce GigaByte GA-7DXR. VIA 686B představuje klasické IDE řadiče, Promise PDC-20265R pak zastupuje onen alternativní řadič. Pokud jste četli mou recenzi na zmiňovaného NECa NR-9100A, pak jistě víte, jaké problémy tento Promise způsoboval při vypalování - extrémní zatížení procesoru při vypalování způsobovalo při vyšších rychlostech nedostatečný přísun dat do mechaniky a tím pádem velmi časté používání JustLink technologie. Rovnou vám můžu říct, že s Yamahou CRW-F1 to bylo hodně podobné. Vina bude tedy zřejmě ani ne tak v těch IDE mechanikách, jako právě v tom Promisu (a je skutečně těžké říci, zda to mají na svědomí ovladače nebo řadič sám jako takový).
Malá poznámka ke grafům zatížení CPU: Měřeno klasickým Performance monitorem, který je součástí Windows 2000. Průběh zhruba odpovídá celé době čtení, nesedí však přesně graficky s grafem čtení (to s tímto jednoduchým nástrojem snad ani nelze udělat).
VIA IDE (686B)
Zápis
U VIA IDE, které je standardním IDE jako součást chipsetu (v chipu VIA-686B) probíhá vše hladce a bez potíží, proto si odpustím graf čtení. Zatížení procesoru je při práci s touto mechanikou skutečně zanedbatelné.
Promise IDE (PDC-20265R)
Trochu k tomuto chipu: PDC-20265R je určen k integraci na základní desky a hned tak ho na klasických Promise řadičích nenajdete. Sama firma Promise tvrdí, že PCI karty (IDE řadiče) s tímto chipem nedělá, tento čip pouze prodává výrobcům základních desek a ti jej integrují pro rozšíření možností základní desky.
Tento chip pracuje ve dvou režimech (zpravidla nastavitelných jumperem na základní desce): RAID a UltraATA (konkrétně UltraDMA-100). Režim RAID je pouze pro pevné disky, které se tak dají sdružovat do diskového pole, zatímco režim UltraATA je možné použít i s ostatními IDE zařízeními, mimo jiné i CD/DVD mechanikami. Pochopitelně jsem měl režim UltraATA, jinak by to vůbec nefungovalo, při startu však BIOS řadiče nenapsal, v jakém režimu mechanika pojede (pouze ji nadetekoval), protože prý nenašel žádný pevný disk a tak nebude vůbec Promise BIOS zaveden. UltraDMA režim byl tedy plně v kompetenci ovladače ve Windows 2000.
Čtení
Jak je vidět, používání mechaniky jako CD-ROM nečiní variantě připojení na Promise IDE řadič žádné potíže. Podívejte se ale, co to udělá, když chcete s touto variantou zapojení provádět zápis na CD-R.
Zápis
Zatížení procesoru jde silně nahoru a při dosažení rychlosti zhruba 36× už nestíhá systém mechanice dodávat data. Pálení následně spadne na vyprázdnění bufferu nebo se začne opakovaně používat SafeBurn (znovu upozorňuju, že u této mechaniky ochrany proti podtečení bufferu při simulaci pálení nefungují).
Osobně z tohoto nedostatku neviním Yamahu, ale Promise IDE řadič, případně jeho ovladače. Také si myslím, že patřičnou optimalizací ovladačů by se tyto problémy daly vyřešit.