Co je uvnitř a specifikace
Kapitoly článků
Vnitřek mechaniky
Yamaha CRW-F1 má tu modro-oražovou LEDku uprostřed - proto tak prosvítá těmi štěrbinami.
A k tlačítku Eject se světlo z LEDky dostává jakýmsi jednoduchým plastovým světlovodem.
Pokud jste někdy viděli obrázek externí Yamahy CRW-F1 v USB2.0/FireWire provedení, všimli jste si, že tam je LEDka uprostřed. Otevřením interní verze, kde LEDka je u tlačítka Eject, se vše vysvětluje: Yamaha CRW-F1 je uvnitř opravdu stejná jako externí modely včetně umístění LEDky na plošném spoji. Interní verze akorát převádí to světlo tímto jednoduchým trikem k tlačítku Eject.
Uvnitř mechaniky je vidět, že optika se posunuje pomocí motůrku šnekovým převodem. Pozoroval jsem tuto spirálovou hřídel při simulaci pálení rychlostí 44× a všiml jsem si, že se otáčí opravdu velmi plynule (resp. krokuje velmi pravidelně). Kromě jiného je vidět, že mechanizmus uvnitř je kovový, z čehož jsem já osobně nabyl dojmu, že mechanika něco vydrží.
Nakonec je zde nápadný prostor pro umístění větráčku. Na zadním panelu zvenčí je pouze náznak, kde by mohla Yamaha CRW-F1 větráček mít, uvnitř je však na něj připravená. Vzduch by pak proudil od předních štěrbin mezi plošným spojem a spodním plechem ven tímto větráčkem, pokud by samozřejmě vzadu byly příslušné mřížové otvory, jako to má např. Yamaha 8424. Zkoumal jsem tedy, zda a jak se mechanika při práci zahřívá - a zjistil jsem, že by větráček sice neškodil, není však nezbytně nutný. Yamaha CRW-F1 se ani při umístění další mechaniky bezprostředně pod ní nezahřívá natolik, aby se dalo hovořit o smažení vajíček či ohřívání kávy. Ruku na ní lze bez obav udržet.
Nemohu si odpustit ukázat vám také elektroniku. Nevím, jak vám, ale mě se moc líbí :-).
U tohoto obrázku vám nabízím ke stažení zhruba jednomegovou verzi JPG souboru, který má rozměry 2266×1676 bodů. Jsou na něm vidět jednotlivé detaily včetně názvů obvodů. Co na něm není čitelné je pouze hlavní chip YDC132-V (to je ten hned vedle toho největšího s nápisem OAK), který je srdcem celé Yamahy a jemu patří poděkování za to, co všechno Yamaha CRW-F1 dovede. Větší chip OAK OTI9797 má pak na svědomí to rychlé pálení.
Barva desky samozřejmě není takhle brčálově zelená, to jsem si jen trochu pohrál s nastavením skeneru, aby byly nápisy na chipech dobře čitelné. Těm Yamaháckým však ani toto nepomohlo, k jejich čitelnosti bych musel desku naskenovat úplně jiným způsobem a výsledek by už neodpovídal (a ani se nepřibližoval) skutečnosti.
Na závěr exkurze do vnitřku této Yamahy vám už jen sdělím, že termovodivou gumou jsou se spodním plechovým krytem mechaniky spojeny pouze dva chipy: Hlavní YDC132-V a BD7905FS - to je ten v pravo dole s bílou obdélníkovou ploškou uprostřed - ten se stará o otáčky média a přímo ovládá motor, na kterém médium sedí. Odmítá-li se vám v mechanice motor roztočit, tak právě tento chip (resp. jemu podobný) se vám přepálil (proto je v novějších mechanikách chlazen, aby k tomu nedošlo).
Štítek
Bez komentáře
Specifikace dle výrobce
- čtení CD:
- Data, Audio: 44× Full CAV
VideoCD: 10× Full CAV
disky s neuzavřenými session: 12× MAX CLV - zápis CD-R:
- 1×, 4×, 8×, 16× CLV
44× (max.) Full CAV - zápis CD-RW (přepis):
- 2×, 4×, 10×, 12×, 16× CLV
24× Partial CAV
10×, 24× Full CAV (Packet Writing) - průměrná přístupová doba: 130 ms
- rozhraní: EIDE / ATAPI
- přenosové rychlosti:
- PIO mode 4: 16,7 MB/s
MW DMA mode 2: 16,7 MB/s
UltraDMA mode2: 33 MB/s (UltraATA/33) - metody zápisu: DAO, SAO, TAO, Packet Writing, Audio Master Quality Recording, CD-MRW
- buffer: 8 MB (3 176 sektorů)
- kapacita dat:
- 700 MB (79 minut)
650 MB (74 minut) - kapacita médií v režimu Audio Master Quality Recording:
- 68 minut (při použití 700 MB disků)
63 minut (při použití 650 MB disků) - hmotnost: 0,9 kg
- rozměry (Š-V-D): 148,0 × 42,6 x 198,1 mm
- výsuvný mechanismus: vysouvací plotna (tray)
- montáž: horizontální (mechanika opravdu nemá v plotně západky pro uchycení média při případné vertikální montáži)
- technologie: Mount Rainier, SafeBurn, Optimum Writespeed Control, Advanced Audio Master Quality Recording, Disc T@2
- audio výstup Analogový:
- frekvenční rozsah: 20 - 20 000 Hz
výstupní úroveň: 700 mVrms - audio výstup Digitální:
- S/PDIF
výstupní úroveň: TTL - spotřeba:
- 15 W - zápis/čtení
4 W - pohotovostní režim
1 W - šetřící režim (nastavuje systém) - provozní teplota: 5 - 40 °C
Všechna data jsou převzata z dodávané příručky. Výrobce poskytuje poměrně mnoho údajů, nezmiňuje se však o použití 90 a 99 minutových médií. O těch se dozvíme pouze na WEBu, takže se můžete dočíst i další informace:
- Kapacita médií v režimu Advanced Audio Master Quality Recording:
- 63 minut pro 650MB média
68 minut pro 700 MB média
79 minut pro 870 MB (99-min.) média - Rychlost zápisu v režimu Advanced Audio Master Quality Recording: 1×, 4×, 8×