Test SanDisk Ultra Plus 128GB a 256GB: je lepší Marvell než SandForce?
Kapitoly článků
Vzhled
SanDisk Ultra Plus jsou SSD, které si interně označujeme jako 3. generace. To znamená, že mají 6Gbitové SATA a jejich rychlosti jsou spíše blíže (alespoň dle specifikace) schopnostem tohoto rozhraní. V podstatě už dnes ani na jiná SSDčka nenarážíme, takže si ještě upřesněme, že jde o SSD patřící do spotřebitelského segmentu (druhá možnost je enterprise, která se podle našeho hodnocení vyznačuje především delší výdrží a schopností udržet si řádově vyšší rychlosti zápisu při velké zátěži; mimo to mívají (měly by mít) ještě i ochranu pro případ nenadálé ztráty napájení, typicky nějaké větší než malinké kondíky).
SanDisk Ultra Plus SSD. Poznáte, jestli to je 128GB, nebo 256GB model?
Nepoznáte. Shora vypadají úplně stejně.
Tloušťka SSD je dnes již tradičně pouhých 7 milimetrů, v balení najdete i samolepicí rámeček pro zvětšení tloušťky na 9,5 mm. Štítky na spodku prozrazují, s čím máme tu čest.
Pod štítky se také nacházejí šroubky, což je pro šťoury relativně zákeřné opatření. Nicméně mně to nedalo a musel jsem dovnitř, protože samotné SSD mi připadalo v ruce až netradičně lehounké, a to i při vědomí, že vrchní kryt je plastový.
Upřímně: tohle jsem nečekal. Univtř je prostě a jednoduše SATA SSD formátu Half-slim. V obou dvou modelech. Dává to ekonomický smysl, SanDisk se tak nemusí zabývat výrobou mnoha různých tišťáků (dělá též Half-slim SSDčka, byť ne v řadě Ultra Plus). Kdybyste někde potřebovali Half-slim SSD, tenhle kousek může být pro vás po rozebrání možnou volbou. Fakticky tím sice ztrácíte záruku, avšak prakticky, když nezanecháte známky vniknutí dovnitř, by s případnou reklamací neměl být problém (pokud tedy při reklamačním řízení nenarazíte na mladého a perspektivního pana důležitého, kdy je ovšem jedno, co jste s SSD dělali, přítěží pro vás bude už jen fakt, že jste si drze dovolili vůbec něco reklamovat).
Jedna ze stran (kde je řadič a cache) je spojená s kovovou (tou spodní) polovinou krytu teplovodivou gumou (ne úplně dobře, ale aspoň řadič je na většině plochy přimlasknut). Druhá strana SSD žádný odvod tepla nemá.
Obě SSDčka nesou čtyřkanálový řadič Marvell 88SS9175-BJM2, což je aspoň oproti SandForcové šedi na trhu nějaká změna. V obou modelech jsou využity všechny kanály řadiče, každý kanál obsluhuje jeden čip, plus je zde ještě cache, která se liší. 128GB model nese 64MiB čip Samsung K4T51163QJ-BCF7, 256GB model nese 128MiB čip Samsung K4T1G164-BCF7 (oba DDR2-800 CL6-6-6). A pak jsou to samozřejmě samotné NAND flash čipy, čtveřice SanDisk 05004 032G (32 GiB) pro 128GB model a čtveřice SanDisk 05131 064G (64 GiB) pro 256GB model (jde o 19nm Toggle-mode MLC čipy s architekturou All Bit Line, která zjednodušeně a prostě řečeno ještě více zrychluje přístup k datům). Z údaje LBA na spodní straně každého SSDčka si tak snadno spočítáte provisioning (je to zhruba 6,84 %, nicméně blíže neurčená část je využita jako nCache, o tom blíže za chvilku).
Specifikace
Specifikace (či datasheet) je podobně úsporná jako konstrukce celého SSD. Nikde se např. nedočtete nic o tom, že by záruka končila s vyčerpáním přepisů flash čipů (jako to třeba uvádí ve svých záručních podmínkách Intel). Jediná životnostní udávaná hodnota je střední doba mezi poruchami, která činí u všech SanDisk Ultra Plus modelů 2 milióny hodin. Záruka je prostě a jednoduše tříletá. Zbytek nechť napoví informace od výrobce:
Performance
64GB 128GB 256GB Seq. Read (up to) 520 MB/s 530 MB/s 530 MB/s Seq. Write (up to) 155 MB/s 290 MB/s 445 MB/s Rnd. Read (up to) 76K IOPS 80K IOPS 82K IOPS Rnd. Write (up to) 29K IOPS 33K IOPS 39K IOPS
- Test Platform: Dell Optiplex 990, RAM 4GB, Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit, Processor: Intel® Core™ i7-2600 CPU @ 3.40GHz, Intel driver: 10.6.0.1002
- ATTO Disk Benchmark, Average length, 512 MB data transfer, QD=10
- IOMETER 2008 benchmark, LBA range 8GB
Power Consumption
Active (Typical) 0.12 W Environmental
Operating Temperatures 0 ℃ to +70 ℃ Storage Temperatures −55 ℃ to +95 ℃ Acoustic Level 0 dB Mechanical
Vibration (Operating) 2.17 gRMS, 5-700 Hz Shock (Operating) 1,500 G, 0.5 msec Altitude (Operating) −1,500 ft. to 40,000 ft. Humidity
Operating Humidity (Non condensation) 5 % to 95 % Maximum wet bulb 30 ℃ Non-Operating Humidity (Non condensation) 5 % to 95 % Maximum wet bulb 40 ℃ Maximum relative humidity gradient 20 % per hour
Z takto udané specifikace lze vyčíst, že si dal SanDisk záležet na tom, aby mu vyšla hezká čísla (mám na mysli zejména tu první pasáž o výkonu). Volba testu padla na ATTO Disk Benchmark při nastavení délky fronty 10 (víc ATTO neumí, jiné programy dají až 32, ale ono často i 10 stačí), což je sice hezké, ale ne vždy jste schopni to využít. A upřímně: nevím, co si mám v souvislosti s ATTO Disk Benchmarkem představit pod pojmem average length.
No, a u zjištění hodnoty IOPS jsme se pro sichr nedozvěděli, s jak velkými bloky tvůrci specifikace pracovali, nicméně nám prozradili, že provedli fintu na diváky, když trápili pouze 8GB část celého SSD, aby náhodou ty hodnoty IOPS nečekaně neklesly (v průběhu této recenze vám jistě dojde, proč se omezili jen na 8GiB část ;). Co k tomu dodat? Z předmětu Marketingové krasožvásty dáváme za jedna.
Pojďme si raději sami zjistit, jak to s těmi rychlostmi je.