Zatížení procesoru
Na tomto článku jsem si nechal opravdu záležet, protože jde pravděpodobně o první takto komplexní test publikovaný na Internetu. Ano, sice existují testy, které srovnávají USB s FireWire, ale takový, který by je srovnával i se standardním rozhraním ATAPI jsem ještě neviděl. Navíc jsem pro otestování použil více sprogramů, takže doufám, že výsledky budou dostatečně vypovídající. Mimo to se mi tímto i podařilo otestovat vlastní testovací programy. Ale dost slov, pojďme se podívat na výsledky.
PS: Dnes se tu objeví jen první část - úvod, popis rozhraní, popis hardware, na kterém bylo testováno a způsob používání externích zařízení. A zítra dám k dispozici výsledky testů, včetně možnosti si stáhnout všechny výsledky pěkně v XLS souboru!
Kapitoly článků
Druhým nejzajímavějším testem pro mne je test zatížení procesoru jednotlivých rozhraní. Výsledky jsou následující:
- Hlavní šok je pro mne v rozdílu zatíženosti USB 2.0 s ovladači od Adaptecu a Microsoftu. Zatímco "standardní" ovladače od Microsoftu mají zatížení procesoru kolem 30 %, s Adaptec ovladači se pohybuje v okolo osmi a devíti procent!
- PIO mód je prakticky nepoužitelný. Při něm stoupá vytížení procesoru přes 95 %, což je opravdu mnoho.
- ATA/33 je dle mého očekávání nejlepší, ale FireWire na tom také není zle.
- Jako věrohodnější se mi zdají výsledky WinBenchu. Pokud je totiž u zařízení v režimu optimalizovaném pro výkon a je zaplá zápisová cache ve Windows, tak to znamená, že procesor musí trošičku svého času věnovat na obhospodařování této zápisové cache. A u WinBenchu vytěžují testy s "O" vždy o trošku více procesor (navíc vždy o velmi podobnou trošku). Také se mi nezdá, že by zatížení procesoru s ATA/33 mohlo být tak malé, jako je u Quantumu 1,9 %.
předchozí kapitola
následující kapitola
Kapitoly článků