Haswell pod Linuxem? Přímo v Intelu na tom pracuje 20+ vývojářů!
Chcete vědět, proč považuji Linux za lepší OS?
- Osm důvodů proč nepřejít na Windows 8, ale rovnou na Linux
- Ohlednutí za Linuxem a open-source v roce 2012, výhled na rok 2013
Více než dvacítka expertů tak právě teď sedí v Intelu a kromě jiného pracuje na tom, aby rodina procesorů Haswell měla kvalitní podporu přímo v linuxovém kernelu, tedy na patřičném open-source ovladači. Navíc Intel v tuto chvíli hledá další zájemce, kteří by jeho linuxový tým rozšířili. Zatímco ještě před pár lety tuto práci u Intelu dělali s bídou dva-tři vývojáři, nyní jen na DRM (Direct Rendering Manager) podpoře pracuje 12 lidí. Většina se pak podílí na tom, aby při uvedení nového hardwaru byla okamžitě k dispozici patřičná podpora v ovladačích, tj. aby šlo daný kousek železa ihned provozovat v Linuxu. Momentálně tvoří lidé z Intelu kolem 50 % příspěvků do zdrojového kódu kernelového DRM.
Podívejte se, jak tu hladkou, tu trnitou cestou si Intel v Linuxu prochází:
- Intel uvolnil linuxové zdrojáky pro Knights Corner
- Haswell pod Linuxem až v kernelu 3.8, Intel přiznává: „podělali jsme to“
Když se ale podíváme z aktuální generaci Ivy Bridge, pak nás těší informace, že linuxoví vývojáři v Intelu nepracují na jediné generaci CPU, ale vyvíjejí softwarovou podporu hned pro tři budoucí generace, vedle Haswellu (22nm TOCK) tedy Broadwell (14nm TICK, tedy v podstatě vylepšený die-shrink Haswellu) i Skylake (14nm TOCK, po kterém bude následovat Skymont alias 10nm die-shrink Skylake). To samozřejmě hovoříme pouze o velkých desktopových procesorech, linuxový tým ale pochopitelně pracuje i na Atomech či Xeonech Phi (Larrabee).
Devět vývojářů v Intelu pracuje full-time jen a pouze na implementaci Mesa, což je otevřená knihovna (pod MIT licencí), která implementuje standard OpenGL. Několik vývojářů také pracuje na podpoře pro Wayland/Weston, tedy pravděpodobnou budoucí náhradu/alternativu k X serveru.
Celkově je zkrátka Intel na zhruba 20 až 30 vývojářích. Pro srovnání: v AMD jede na plný plyn nějakých 5 lidí. Mohli bychom říci, že to není pěkné, když AMD má daleko pokročilejší GPU než Intel, nicméně i proto právě AMD po převzetí ATI začala postupně uvolňovat dokumentaci ke svým GPU. Jak je na tom Nvidia, to moc neřešíme, ta si kutí GPU ovladače jako closed-source a vývoj otevřeného ovladače pro Tegru v podstatě outsourcovala ke svému německému partnerovi. Zmínit bychom však měli projekt nouveau, reverzním inženýrstvím vznikající otevřený ovladač pro GPU Nvidie, na kterém pracuje naplno pár lidí v Red Hatu a samozřejmě i řada dalších placených vývojářů i dobrovolníků.
Přečtěte si, jak se k linuxu staví firma AMD:
- AMD uvolnila první várku dokumentace ke GPU řady HD 7000
- AMD rozpustila německý linuxový tým. Proboha proč?
- AMD s Linuxem samozřejmě nekončí
- Open-source podpora Radeonů HD 7000 pokročila, dláždí cestu pro HD 8000
- Jak si vede otevřený ovladač pro Radeony na počátku roku 2013
a její odvěký rival Nvidia:
- Událost týdne: proč Linus Torvalds „vyfuckoval“ Nvidii a co tím chtěl říci
- Reakce Nvidie na vztyčený prostředník Linuse Torvaldse
- Nvidia ukončí aktivní podporu starších GeForce v Linuxu
- Peklo zamrzlo, Nvidia Optimus dostane oficiální podporu!
- Kdo ve skutečnosti stojí za open-source ovladačem pro Nvidia Tegra SoC