Výrobců křemíkových čipů ubývá, i těch schopných
Zajímavé slajdy prezentoval Intel na poslední finanční konferenci. I když je cílem většiny z nich zdůraznit technickou nadřazenost továren Intelu - která je široce známá a nepopiratelná…
…nás zaujal především jiný graf. Znázorňuje, kolik výrobců schopných realizovat křemíkové čipy v posledních letech zkrachovalo, skončilo, změnilo své zaměření, ztratilo konkurenceschopnost - zkrátka opustilo branži moderních výrobních procesů:
Byť je slyšet především o Intelu, TSMC, Samsungu a GlobalFoundries, byl seznam výrobců mnohem širší a i když řada z nich hrála druhé housle, dnes už nemá ani tuto pozici. Vzpomenout můžeme na ST Micro, která dokázala ve své době vyrábět konkurenceschopné grafické čipy (PowerVR Kyro), v kurzu byla například UMC, která sice nebyla tak na výši jako TSMC, ale jejíž procesy, ač s mírným zpožděním, figurovaly jako použitelná alternativa pro mainstreamové a low-endové grafické čipy, případně v počátcích nové éry ARM SoC i pro ně.
Grafické čipy a procesory od IBM asi není třeba představovat. Někteří naši čtenáři si jistě vzpomenou na Chartered, který AMD dodával Athlony, pokud její vlastní kapacity nestíhaly. Zatímco za zmíněný interval 2002-2012 zanikly asi dvě třetiny výrobců, za poslední dekádu jich zmizelo téměř 80 %. Je sice pravda, že v posledním 14-16nm sloupečku se s odstupem času mohou ještě některé značky objevit, ale mnoho jich nebude. Nebude to ani IBM, která s výrobou skončila a kapacity za zápornou částku prodala GlobalFoundries. A nebudou to ani mnozí výrobci paměťových čipů, kteří nedokázali přestát krizi a museli rozpustit vývoj a výrobu.
Jako možní kandidáti, kteří by v budoucnu mohli doplnit seznam výrobců disponující 14-16nm technologií, zůstávají UMC, ST-Micro a Panasonic; otázkou je ovšem, kdy a hlavně zda vůbec se tak stane. Zatímco v dřívějších letech firmy jako UMC a ST-Micro za TSMC zaostávaly tak o polovinu procesu (respektive o polovinu časového intervalu mezi nasazením jednotlivých procesů), jsou aktuálně v závěsu 1,5 procesu; tzn. 2,5-3 let. Pokud se tato propast bude i nadále prohlubovat, pak zřejmě ~15nm generaci nabídnou v letech 2018-2020, kdy už z hlediska konkurenceschopnosti nebude pro high-endové ani mainstreamové produkty (na kterých jsou marže zajímavé z hlediska financování dalšího vývoje) relevantní.