Stagnující propustnost pamětí řeší výrobci většími cache, tedy SRAM. Jenže nové procesy přestaly SRAM zmenšovat a jsou dražší. 1 MB SRAM na 3nm procesu je o polovinu dražší než 1 MB SRAM na 5 nm.
Krom limitujících kapacit výrobců čipů a nedostatku substrátů pro pouzdření přichází další událost, která může mít vliv na ceny a dostupnost čipů: Nedostatek křemíku. Jeho ceny tak strmě stoupají…
Křemíkové vrstvení může ušetřit prostor, může zrychlit komunikaci mezi dvěma kousky křemíku, může snížit latence nebo zvýšit výkon. TSMC ale pracuje i technologii zaměřenou na snížení spotřeby…
Intel v souvislosti s výrobní strategií IDM 2.0 ohlásil, že připravuje $20miliardovou investici, která rozšíří výrobní kapacity a továrny otevře externím zájemcům. Déjà vu?
Po zásahu Spojených států, který připravil Huawei o výrobní kapacity u TSMC, přehodnotila Čína plány v polovodičovém průmyslu. Namísto přidání plynu sešlápne pedál až k podlaze…
AMD nabídla výhled ukazující, kam bude směřovat vývoj CPU v profesionálním segmentu. Stejně jako tomu je u Zen a Zen 2, se ale tyto plány mohou odrazit i do desktopu, takže by neměly uniknout...
Jeden legendární vědec kdysi prohlásil, že budoucnost patří aluminiu. Dvacáté století mu dalo za pravdu. Nyní tu však máme další prognózu: budoucnost patří křemíku…
Největší celosvětový dodavatel křemíkových waferů ohlásil, že z důvodu rostoucí poptávky, která překonává možnosti nabídky, zvýší cenu křemíkových waferů o 20 %…
Nebyl by to der8auer, aby neotevřel každou křemíkovou konzervu, která se mu dostane pod ruku. V případě procesoru AMD Ryzen ThreadRipper ale přišlo překvapení. Nebojte, pasta šedivka to nebyla…
Na International Solid-State Circuits Conference, která probíhá tento týden, pohovoří Intel na téma, co přijde po 10nanometrovém procesu. Podle materiálů k přednášce už nepůjde o křemík…
Proces je to ale tak pozvolný, že si jeho dopady průběžně neuvědomujeme. Za dekádu mezi lety 2002 a 2012 zanikly 2/3 výrobců, za poslední dekádu ještě více…
Čínským vědcům se „o chlup“ podařil objev, o který se stovky let snažila dlouhá řada fyziků, meteorologů i amatérských badatelů. Dokázali zachytit spektrogram kulového blesku a zjistit jeho podstatu.