Akcelerace přehrávání videa: soubory
Dost bylo Flashe, pojďme na věc, u níž se spíše předpokládá využití v HTPC. Je jí přehrávání lokálních videí rozumným přehrávačem, které šlape jako hodinky (my používáme jednoduchý a relativně malý Media Player Classic - Home Cinema v novějších buildech). Vyzkoušeli jsme několik tradičních videí, jako je náročné Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv a musíme říci, že zrovna toto video je přehráváno naprosto plynule, pročež se dá předpokládat, že jakékoli běžné video, které se vám válí na disku, bude přehráváno v pohodě, pokud bude kódováno do H.264 či VC-1, problém by neměl nastat ani s MPEGy, u nichž je akcelerace pochopitelně podporována také, ale MPEG-2 by zvládl i sám procesor (tedy CPU část „Fusion“ APU, minimálně ta dvoujádrová určitě).
Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv,
H.264, 1920×1080 @29,97 fps (40Mbit/s, High@L5.1)
Grafika v tomto případě má opravdu co dělat a zvládá to takřka perfektně, se záškubem se setkáte opravdu výjimečně a typicky není způsobem neschopnosti grafiky, ale nestíháním dodávání streamu do ní zbytkem systému. Zde se skutečně „Fusion efekt“ koná v plné parádě a APU v tomto případě dělá svému jménu opravdu čest. Video s „půlHD“ (konkrétně 1280×528, 23,97 fps) samozřejmě nemůže činit problémy.
H.264, 1280×528 @23,98 fps (5,8 Mbit/s, High@L4.1)
Zkusili jsme také pár šílených datových toků a skončili jsme s konstatováním, že grafika ve „Fusion“ APU je na tom velice dobře. Přehraje bez záškubu i 110Mbit/s test, ale až na druhý průchod. V prvním totiž jakoby systém nestíhal do grafiky data dodávat, ve druhém už je video pravděpodobně „nakešované“ a přehraje se plynule. Zátěž při prvním průchodu vypadá následovně:
bird110.mkv, 1920×1080 @23,98 fps (103Mbit/s, High@L5.0)
Zde už si lze všimnout, že grafika dosahuje jak špiček, tak poměrně velkých propadů, kdy nemá co na práci, protože do ní systém nestíhá data hrnout. Pochopitelně je zde problém v platformě jako celku (a to používáme SSD), nicméně na bedra grafiky tento problém nepadá, tím jsme si jisti.
Základní pravidlo zní: Přehraje-li se Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv, pak není co řešit a platforma se pro přehrávání rozhodně doporučit dá. Pro zajímavost jsme ještě zaznamenali zátěž při přehrávání několika dalších ukázek. Nejprve se podívejme na rozdíl v rozložení zátěže při akceleraci natolik nenáročného videa, že jej stíhá i procesor. Má rozměry 720×480 při 30 fps (kódováno pochopitelně v H.264, datový tok je přibližně 1 Mbit/s), vlevo s akcelerací, vpravo bez akcelerace:
Vidíte, že i bez akcelerace není zátěž procesoru nijak velká, jen o málo větší než s akcelerací (kus zátěže procesoru v tomto případě dělá i síť, neboť tato videa jsou už přehrávána ze sítě, což je u HTPC rovněž očekávaný scénář, zatímco Samsung Demo a Birds testy jsou umístěny lokálně). U FullHD videí by to samozřejmě vypadalo jinak, tam už je akcelerace grafikou nutnost, tedy pokud zrovna nenatrefíte třeba na video kódované v Xvidu, které vám grafika akcelerovat nebude (tedy zatím). Jeden vzorek v Xvidu s rozlišením 1920×800 bodů při 23,97 fps (zhruba 5Mbitové video) zatíží procesor AMD E-350 takto:
Xvid 1920×800 @23,98 fps (5Mbit/s, Advanced Simple@L5)
O dekódování se stará procesor a s ohledem na ne příliš vyladěnou podporu více jader či vláken to stíhá tak tak, video je nicméně plynulé a přehrává se v pohodě. O videích s nízkým rozlišením asi nemá cenu tím pádem pochybovat:
Jestli tedy AMD „Fusion“ APU na něco nejspíše smysl má, pak to určitě bude právě přehrávání videa. Od jistých dob toto ATI nedělá větší problémy, dlužno však dodat, že platformy Intel s procesory Core i7/i5/i3 se přeci jen s testy v až nepřirozeně velkých datových tocích vypořádávají lépe (nejspíše snáze stíhají dodávat grafice data). Prozatím si ale nechte zajít chuť na plynulé přehrávání HD videí z webu ve Flashi, snad to časem bude lepší (ale Flash nám to slibuje už nepříjemně dlouho).