Hlučnost
Kapitoly článků
Deska sama o sobě moc hlučná není, ale má jednu nevýhodu, kterou je maličký větráček běžně točící kolem 3 800 až 4 000 otáček za minutu. A to je prostě komár, který může vadit. Spolu s ukázkou akcelerace přehrávání Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv si můžete i poslechnout, jak vlastně takový „komár“ zní. I přes nekvalitu foťáku, který toto video točil, jej zaslechnete (občasné zavrzání je foťák). Znovu říkáme: není to hlučné, ale může to být protivné, i když vám to asi za normálních okolnosti reprodukovaný zvuk s přehledem přehluší.
Nyní už se dostáváme k výsledkům měření hlučnosti. V grafu jsou tradičně dva údaje, nicméně ten „v klidu“ není zas až tak důležitý, protože rozdíl v otáčkách větráku při nízkých teplotách a při vysoké není moc znát. Deska trvale točí něco kolem 3,5 až 4 tisíc otáček. Do srovnání jsme zařadili také Acer Aspire Revo R3600 (s IONem) a dále desku Intel D945GCLF2 s dvoujádrovým Atomem a upravený barebone systém Biostar iDEQ N1 s mobilním Sempronem.
Přečtěte si také | |
---|---|
Test: Nvidia ION v podání Acer AspireRevo R3600 | |
Základní deska Intel D945GCLF2 s dvoujádrovým Atomem |
Ze srovnání je zjevné, že Gigabyte GA-E350N-USB3 není nijak extrémně hlučná záležitost, takže pokud vám nebude v neozvučených pasážích při sledování vadit „komár", použitelné to je, i když jsme přesvědčení, že HTPC by takovýto zvuk správně vydávat neměl. Dlužno také dodat, že hlučnost jsme testovali nikoli při desce zavřené ve skříni, ale při odhalené desce z asi půlmetrové vzdálenosti, z tohoto úhlu pohledu jsou naměřené výsledky celkem slušné. Je rovněž potřeba připomenout, že do hlučnosti nám nezasahoval zdroj, který zůstal zavřený za dveřmi (náš testovací 400W Fortron má kabely dlouhé jak týden před šéfovou dovolenou ;-), takže s tím problém nebyl).