Audio CD
Přehrávání audio CD je stejné, jako u přehrávače DP-450. A bohužel, stejně jako DP450 i DP-1500, neumí zobrazovat CD-Text.
Je-li přehrávač připojen k internetu, pokouší se při požadavku na spuštění přehrávání stáhnout z freedb.org informace o vloženém zvukovém CD. Pokud se mu to podaří, pak jsou místo názvů Stopa01, Stopa02 atd... zobrazený názvy skladeb.
Stisknutím tlačítka SETUP se dozvíme souhrnné informace o CD a máme možnost nastavit opakování stopy či disku a náhodné přehrávání stop.
A samozřejmě lze i vypnout stahování informací z freedb.org.
Stahování informací má jednu nevýhodu: je dočasné. Takže funguje pouze když vložené CD hraje. Jakmile ho zcela zastavíte, přehrávač informace z freedb zapomene. Ani nemusíte CD vysouvat, stačí při přehrávání stisknout dvakrát tlačítko STOP, abyste vyskočili ze seznamu stop (no to je strašná formulace, připomíná mi to telegram). To je trochu škoda, protože při znovuzapočetí přehrávání se přehrávač znovu snaží stáhnout informace a pokud už je internet odpojený, zobrazí zase jen Stopa 01, Stopa 02 atd.
I přes možnost stahování názvů skladeb z freedb je absence CD-Textu dosti výrazné mínus. U takto šikovného přehrávače mi to skoro připadá jako vada. Nemálo lidí si tvoří vlastní kompilace a vybavují je CD-Textem (protože komerčně prodávaná alba obsahují za nekřesťanské peníze příliš málo kvalitní hudby, zpravidla jen jednu až dvě skladby na CD).
Jedna drobná poznámka: Asi dvakrát se mi stalo, že přehrávač z nějakého důvodu ztumpachovatěl a vložené audio CD přehrával poloviční rychlostí! Zvuk, který se z přehrávače linul, byl opravdu zpomalen na poloviční rychlost (jako když u kotoučového magnetofonu přehráváte nahrávku "na devítku" rychlostí "čtyři"). Pomoci se tomu dalo snadno: opět tvrdým restartem (při těchto tvrdých restartech jsem vždy zatoužil po síťovém vypínači, který právě tento přehrávač nemá).
Ochrany na audio CD
Ochrany na audio CD mám k dispozici jen dvě: Kaktus CDS-100 (Daniel Hůlka: Bravo, pane hrabě) a Xlock (to není komerční ochrana, ale pokus jednoho ze čtenářů z auditorií ochránit vlastní audio CD a musím říci, že docela úspěšný, nikoli však nepřekonatelný, potíž je v tom, že tato ochrana "zabírá" i v některých běžných CD přehrávačích). Zatímco s Xlockem si přehrávač zrovna moc neporadí (přehrává pouze od první stopy celé CD, skoky na další stopy způsobují opět přehrávání první stopy, přičemž přehrávač tvrdí, že přehrává stopu poslední), s CDS-100 je na tom o něco lépe: nepřehraje pouze první stopu. Na ostatní stopy se bez potíží dostane a přehrává je.
Už jsem se zmínil o tom, že přehrávač při "delším skoku" na skladbu (např. z první na poslední a podobně) při započetí přehrávání slyšitelně prskne (krátké asi čtvrtsekundové zašumění). V ten moment buďto nepřesně grabne data (a tím přehrává balast) nebo má v přehrávacím bufferu nějaká nesmyslná data navíc (takže opět přehrává balast). Během přehrávání už k tomuto jevu nedochází a při rychlém posuvu k němu dochází jen občas.
CD-Extra
Z CD-Extra přehrávač přehrává pouze audio část. Jakmile zkrátka v první session objeví audio, další session ignoruje. To je možná důvod, proč si alespoň částečně poradí s kaktusem. Máte-li tedy na CD-Extra v druhé session nějaké MPEGy, AVIčka v DivXu a podobné věci, které byste zamýšleli přehrávat, pak vás přehrávač zklame Je to docela škoda, skoro bych raději, aby přehrávač neuměl kaktusy (protože ty jsou vlastně vada samy o sobě) a uměl přehrávat další data z druhé (a případně i další) session.
Pro pořádek připomenu, že jsem neměl k dispozici skutečné CD-Extra dle specifikace, ale pouze klasické CD s první session audio a druhou datovou (datová session tedy např. neměla stopu v Mode2 a chyběly tam některé povinné adresáře, které by na CD-Extra být měly, ale PC se bez nich bez potíží obejde).
Jinak klasická datová multisession CD/DVD bere naprosto v pohodě.
Mixed Mode CD
S Mixed Mode CD kupodivu zachází podobně jako s CD-Extra. CD bere jako audio, data vůbec nevidí a první stopu tedy přeskakuje. Případný přehrávatelný obsah v první datové stopě je tedy pro přehrávač stejně neviditelný jako datová session u CD-Extra.
Kvalita přehrávání audio CD
Asi se ptáte, jak bych chtěl otestovat kvalitu přehrávání audio CD (zejména když víte, že nemám možnost propojit zvukový výstup digitálně, abych mohl zkontrolovat přehrávaná data). Inu, existuje jedno CD, které se jmenuje CD-CHECKTM (a já ho mám "náhodou" k dispozici) a to je dělané na test kvality opravy chyb přehrávačem. A to pouhým poslechem. Jsem si vědom, že pouhý poslech je věc co do hodnocení kvality přehrávání vesměs neměřitelná, nicméně až uvidíte, jak toto CD funguje, možná vám tento test nepřijde až tak moc zcestný.
Na obrázku vidíte testovací CD zespodu (naskenované tak, aby se nelesklo, takže se nemusíte bát, že by to CD bylo takhle divně matné, nicméně zlaté zbarvení přeci jen má). Toto CD má 5 zvukových stop. První stopa obsahuje anglicky namluvené instrukce, druhá až pátá stopa obsahují souvislý tón, který zde výrobce tohoto CD nazývá REDTM signal. A právě druhá až pátá stopa jsou přerušeny těmi černými značkami na spodu CD, jak to vidíte na obrázku. Značky jsou široké 0,375, 0,750, 1,125 a 1,5 milimetru (to jsem neměřil, to je v bookletu napsané). Úkolem přehrávače je přehrát tento "červený signál" bez slyšitelných chyb. Čím vyšší stopu bez problémů přehraje, tím lépe se mu daří opravovat chyby na poškozeném CD.
Většina přehrávačů a CD/DVD mechanik, které jsem měl tu čest s tímto CD slyšet (a že jich nebylo jen pár kusů, ale spíše pár desítek) přehrály první a druhou testovací stopu (tedy druhou a třetí z CD) bez újmy na zvuku, tedy nebyly slyšet žádné lupance nebo praskání. Třetí testovací stopa už většině z testovaných mechanik dělala lehké potíže, tu a tam se objevilo i prasknutí, ale opravdu jen velmi lehké, asi jako jeden lupanec z mnoha na starších gramofonových deskách (u některých to bylo více, u jiných méně patrné). Čtvrtá testovací stopala byla slyšitelně prskající ve všech mechanikách a přehrávačích, které jsem slyšel. Tedy než jsem měl tu čest slyšet KiSS DP-1500.
Tento přehrávač přehrál třetí testovací stopu bez jakéhokoli lupnutí nebo prasknutí. Z přehrávače se linul čistoskvoucí tón. Prakticky nebyl žádný rozdíl mezi první, druhou a třetí testovací stopou. Čtvrtá testovací stopa zněla velmi, ale opravdu velmi podobně. Dalo by se říci, že při běžném poslechu bych nic nezaregistroval, protože jsem se ale na zvuk soustředil (a že jsem opravdu chtěl nějaké to prsknutí slyšet), zaslechl jsem z té stopy asi dvakrát slabé lupnutí (podstatně slabší, než jaké bylo slyšet u ostatních mechanik a přehrávačů ve třetí testovací stopě). Nebylo to samozřejmě žádné lupnutí na prahu slyšení, ale docela jasné lupnutí. I když slabé, přesto bylo patrné (tzv. "netopýři" mohou mít jistě pocit, že moje uši nejsou tím pravým hodnotícím faktorem, ti by určitě ve čtvrté testovací stopě slyšeli místo červeného signálu temně oranžový ;-)).
Zkrátka a dobře jsem nabyl dojmu, že schopnost opravovat přehrávaná data z poškozených audio CD je u tohoto přehrávače na špičkové úrovni. CD z běžnými oděrkami bude hrát hodně dlouho jako nové. Upřímně mě mrzí, že nemám po ruce Key2Audio (tam bývají často chyby v opravných kódech úmyslně zanesené). Moc by mě zajímalo, jak by si s tím přehrávač poradil.
V každém případě dávám přehrávači za schopnosti přehrávat poškozená audio CD jedničku s hvězdičkou.