Menu Etherrnet
Do menu Ethernet se dostaneme stiskem tlačítka "MENU" pokud přehrávač zrovna nic nepřehrává (je ve stavu, kdy vidíte klasické modré pozadí). A začneme odzadu, tedy konfigurací IP.
Pod položkou "Hodiny" se skrývá možnost "Zap" a "Vyp". Pokud bude "Zap", přehrávač se při každém uvedení do pohotovostního stavu (tedy jakoby "vypnutí" červeným tlačítkem na ovladači) snaží z internetu zjistit přesný čas. Jakmile jednou čas zjistí, pak právě při tomto pohotovostním stavu zobrazuje na displeji čas a to numerickými segmenty vlevo, které jsou jinak určené pro zobrazování čísla titulu a kapitoly/stopy. Pokud se mu čas nepodaří zjistit, tak si počítá původně nastavený, přičemž pokud ani ten nemá, nezobrazuje nic. Čas přehrávač zapomene po odpojení napájení, takže dokud si ho opět z internetu nezjistí, nebude jej zobrazovat. Jsou-li hodiny nastaveny na "Vyp", přehrávač nastavení času z internetu nezjišťuje, taže hodiny se zobrazují jen pokud byly předtím zjištěny z internetu.
Jiná možnost nastavení hodin v tomto přehrávači není (např. ruční nastavení nebo nastavení z PC), což je docela škoda, protože rozumný přístup k internetu v každé domácnosti je stále ještě rajská hudba budoucnosti (a jak tak sleduji dění okolo rozmachu internetu, tato budoucnost je ještě na míle vzdálená).
Protože přehrávač si nastavuje hodiny pouze z internetu, je potřeba nastavit také časovou zónu, ve které se přehrávač vyskytuje, aby ukazoval správný čas. Přehrávač sám radí, že "Česká republika je v zóně CET (GMT+1)" a tato zóna je také v přehrávači od výroby nastavena a není v našich podmínkách nutné ji měnit. Nicméně přehrávač neukazuje správný čas, ukazuje o hodinu méně. Že by NTP server nepřešel na letní čas?
Konfiguraci IP adresy je možné nastavit buďto automaticky zapnutím DHCP klienta (pak je samozřejmě nutné mít v síti DHCP server) nebo ručně. Tento krok jsme si již ukazovali, takže není nutné se mu znovu podrobně věnovat.
V možnostech typu rozhraní máme na výběr mezi "Ethernet" a "Wireless". V případě nastavení "Ethernet" už není cokoli dalšího nastavovat (přehrávač si sám zdetekuje, zda rychlost sítě je 10 nebo 100 Mbps), v případě nastavení "Wireless" je ještě potřeba nastavit "Typ spojení" (buď "Adhoc" nebo "Access point"), "Název sítě", případně nastavit WEP šifrování ("Velikost šifr. klíče" lze nastavit na "Nešifrováno", "40bit" a "104bit") a pokud je i to nastaveno, pak ještě šifrovací klíč. V posledním poli máte možnost zvolit číslo WiFi kanálu.
Nastavení názvu sítě se provádí tak, že se vám objeví sada použitelných znaků a pomocí šipek tyto znaky vybíráte a tlačítkem Enter je vkládáte do názvu. Na tomto místě kdybych si nepřečetl postup z webu výrobce, tak bych jen stěží přišel na to, jak se název sítě potvrzuje a tím celý vloží do přehrávače. Čirou náhodou jsem i bez návodu přišel na to, že se to dělá tlačítkem Play/Pause. Tady má manuál ještě hodně co dohánět, protože v něm není o zadávání názvu sítě ani zmínka. Píše se tam jen toto: "Pro bezdrátové připojení přejděte v "menu" na položku "IP" a pak na "nastavení bezdrátové sítě". Dejte "vyhledat dostupné sítě" a ze seznamu zvolte jednu z dostupných sítí. Následně budete spojeni." Informace naprosto zcestná, protože přehrávač žádné vybírání ze seznamu dostupných sítí nemá. Síť musíte zkrátka zadat ručně a potvrdit její zadání stiskem tlačítka Play/Pause.
Ze zobrazených znaků ten úplně první je mezera a poslední Ť v černém orámování je něco jako klávesa Backspace na PC, tedy maže poslední zadaný znak.
Podobným způsobem se zadává i potvrzuje šifrovací klíč. Abych však pravdu řekl, šifrovaná komunikace se mi nedařila. V manuálu se, jako obvykle, nic užitečného nedozvíte, takže je třeba navštívit web výrobce a stáhnout si příslušný PDF soubor, který popisuje, jak nastavit v přehrávači WiFi. Bohužel, ani s tímto návodem jsem neuspěl, vzhledem k mým znalostem o WiFi bych se však přikláněl k chybě mezi klávesnicí a židlí. Není vyloučeno, že zádrhel by mohl být i na straně PC. Každopádně bez šifrování fungovala komunikace mezi přehrávačem a PC skvěle.
Za předpokladu, že máte správně nastavenou a fungující síť, se můžeme s přehrávačem vydat na toulky po PC. Nejprve je potřeba PC s nainstalovaným PC-Link (nebo EZ-Link) softwarem identifikovat. K tomu je možné použít buď položku "Procházet síť a hledat PC-Link" nebo (pokud se tato volba nezadaří) lze zadat IP adresu počítače s PC-Link ručně.
Při vyhledávání PC-Link hostů vám přehrávač buďto zobrazí zprávu, že nenašel žádného hosta, nebo vám nabídne seznam PC-Link hostů. Na levém obrázku na PC běží software PC-Link, dodávaný spolu s přehrávačem (jak se bude PC-Link hlásit se dá nastavit), na pravém obrázku je již na PC software EZ-Link, jehož instalátor lze stáhnout s internetu (a tento instalátor si potom dotáhne z internetu zbytek, což je jedna z mála nepříjemných vlastností EZ-Linku).
Prvními třemi volbami z menu "KiSS PC-Link" poté můžete procházet počítač a podle výběru zvuku, videa nebo obrázků přehrávat ve svém přehrávači tyto soubory stejně tak, jako kdybyste je přehrávali z CD nebo DVD. Vadu na kráse to má jedinou: z PC nemůžete přehrát úplně vše. Např. nelze přehrávat DVD-Video vložené v DVD mechanice vašeho PC. Stejně tak nelze přehrát další podobné formáty, jako je VideoCD, SuperVideoCD a AudioCD. Tyto formáty neobsahují přehrávatelné soubory, přehrávatelný obsah je součástí jejich formátu. Tedy u DVD-Video formátu lze sice přehrávat přímo VOB soubory (pokud je DVD nezakódované), ale není to ono.
Další formát, který kupodivu nelze přehrávat přes síť, jsou WAV soubory (ani s PC-Linkem ani s EZ-Linkem). Proč, to mi není jasné, průchodnost sítě na takové soubory bohatě dostačuje. Přehrávač vybrané WAV soubory jednoduše přeskočí.
Přehrávání některých filmů ze sítě občas zlobí, přičemž častěji v PC-Linku, než v EZ-Linku. Některé filmy během přehrávání najednou skončí a přehrává se film další, hlavně když se chcete ve filmu někam posunout. Rychlé vyhledávání není úplně bezproblémové, v DivX/XviD filmech při této akci dlouho trvá nastavení na "přetočenou" část filmu. Displej přehrávače píše "SEEKING" a chvilku to trvá, než přehrávač pokračuje v přehrávání (a to je ta šťastnější situace, v těch méně šťastných film prostě vypadne nebo se dokonce posune úplně jinam).
Velká část filmů v DivX/XviD i MPEG se však přehrává bez problémů jakoby se přehrávaly z vloženého CD/DVD (ostatně ani přímo z média to není úplně bezproblémové, ale je to výrazně lepší). Stejně dobře, jako z CD/DVD fungují i titulky k AVI souborům ze sítě (pokud jsou stejného názvu před příponou a v témže adresáři). K MPEG souborům titulky zobrazovat nelze.
Nezanedbatelná připomínka: K tomu, aby se přehrávač s počítačem spojil, nesmí být na cestě firewall, přesněji řečeno musí být průchozí port 8000. Je to jedna z mála důležitých věcí, na které i manuál upozorňuje.