Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled: přední panel

KiSS DP-1500
Je to téměř přesně rok, co jsme testovali KISS DP-450. Nyní jsme dostali exklusivně jako první u nás k dispozici jeho nástupce DP-1500 s bezdrátovým připojením k počítači a Internetu. No ale proto, že testování prováděl tentokrát WIFT, je to čtení opravdu rozsáhlé. Proto se s recenzí budete setkávat postupně, v několika následujících dnech. Dnes jsou to první čtyři strany, ale uvidíte, že rozdělení na více částí bylo opodstatněné.

KiSS DP-1500 - PohledJiž na první pohled je vidět, že přehrávač se vymyká zažitému širokému designu starého videa či běžně dostupných přehrávačů. KiSS své přehrávače v podstatě dělá ve dvou variantách: Klasická a Slim varianta. DP-1500 je tedy varianta Slim. Svou velikostí a vzhledem spíše připomíná satelitní přijímače, než DVD přehrávač. Ono ostatně v takových DVD přehrávačích moc hardwaru opravdu nenajdete a nejinak je tomu i zde. Uvnitř je mechanika, elektronika a trafo. A sem tam nějaký drátek. Dnes už se většinou hromada elektronických součástek integruje do malých čipů, takže ta velikost přehrávačů je dána asi nejspíš zvykem nebo snad pro pocit, že si za své peníze člověk koupil kus nábytku. Slim varianta je právě tím příkladem, kde si mnohý řekne: "Takového prcka za takový prachy?". A přitom je v tom prakticky totéž, co v té "stolní variantě", která se "zaručeně nedá převrhnout" ;-) (slim varianta se sice také převrhnout nedá, ale už ne tak "zaručeně").

Poněkud méně milé je, že za slim variantu (která je podle mého názoru určitě hezčí) si musíte trochu připlatit. Slim varianty přehrávačů bývají zkrátka dražší (a přiznám se, že tento "trend" (nebo jak to nazvat) moc nechápu).

Předek

KiSS DP-1500 - přední panel

Přední panel je na první pohled velmi stručný.KiSS DP-1500 - LED detailObsahuje vysunovací tray efektně zakrytý do designu celého přehrávače (vysunuje se celá ta část od stříbrného proužku nahoru), pod trayem je ve spodní černé části ukrytý svítící VFD display bílého vzhledu (který ač vypadá, že je z bodů, tak je to jen finta na diváky, ve skutečnosti je segmentový) a v levé části jsou dvě tlačítka: Eject/Stop a Play/Pause, jejichž význam je snad jasný. Pod nimi je skrytý senzor na dálkové ovládání. Při této příležitosti musím zdůraznit, že přehrávač nemá síťový vypínač (tedy vypínač, jenž by přerušil napájení přehrávače). Považuji to za nezanedbatelný nedostatek, protože existuje nejeden případ, kdy je nutné přehrávač zcela zrestartovat, tedy vypnout napájení, chvilku počkat (to pro jistotu a ze slušnosti) a poté opět připojit ke šťávě. Vypnutí a zapnutí dálkovým ovládáním zpravidla nestačí, neboť pohotovostní režim je v podstatě jen jedna z rutin firmwaru a celý systém se tak vůbec nerestartuje).

K těm dvěma ovládacím tlačítkům mám jednu velkou výhradu. Svítí a to tak, že moc. Modré podsvícení by bylo hezké kdyby bylo decentní, ale tady je pod každým tlačítkem dvojice svítivých modrých diod (celkem tedy 4 diody) a ty tedy nadělají světla až hrůza.

KiSS DP-1500 - LED min svítivost 
KiSS DP-1500 - LED normal svítivost 
KiSS DP-1500 - LED max svítivost

Naštěstí se dají ztlumit (což je k ničemu, protože to moc nepomáhá) a dokonce i vypnout. Nevýhoda je, že se tím snižuje i jas onoho VFD displeje, který je při zhasnutých modrých "reflektorech" skoro neviditelný. V nastavení přehrávače jsou pro ovládání svítivosti předního panelu čtyři možnosti: ""max" (obrázek vpravo, kde vše svítí naplno), "Normal" (obrázek uprostřed, při tomto nastavení jsou modré reflektory nepatrně ztlumené a trochu se ztlumí i displej), "Min" (obrázek vlevo, kdy zhasne modrá a displej svítí jen nepatrně) a "Vyp" (to zhasne zcela i ten displej, tento obrázek snad ukazovat nemusím).

K tlačítkům mám ještě jednu výhradu, tentokrát drobného charakteru. Přehrávač má těch ovládacích tlačítek vpředu žalostně málo. Skoro se divím, proč vůbec výrobce (když už těch tlačítek dal tak málo) na přehrávač nějaká tlačítka montoval. Pro většinu funkcí se stejně bez dálkového ovladače neobejdete. A pro samotné spuštění přehrávání postačí vložit CD či DVD s požadovaným materiálem, spustí se samo (pokud nejsou data v podadresářích, k jejichž procházení už zase potřebujete ovladač). Domnívám se, že u slim varianty by bohatě postačil klasický nepodsvícený "Eject" (pro případ, že potřebujete médium vysunout a zrovna nemáte po ruce ovladač).

KiSS DP-1500 - LED svým svitem ruší

A proč že mi tak vadí ta "dálková světla"? No, kam asi tak umístíte přehrávač? Někam k televizi, že (těžko lze předpokládat, že bude z dosahu očí). Takže se v klidu koukáte na televizi a do toho vám vedle televize svítí dvě baterky jak o život. Možná je to otázka vkusu nebo zvyku, ale mě ty modré LEDky skutečně ruší ve vychutnávání filmu. Zakrýt je nemůžete, protože tím téměř jistě zakryjete i senzor pro dálkové ovládání. Jedině tedy vypnout, což se ovšem dělá v nastavení ("Setup"), které během přehrávání nelze vyvolat (Pozn. Martin: A co je třeba nějak přelepit?).

Vlastně jsem ještě neviděl rozumně udělané modré podsvícení. Tedy ano, jednou: U vypalovačky Yamahy CRW-F1. A vlastně ještě také u mého PC, což je ale vlastní výroba a to sem nebudu tahat ;-).

VFD displej

KiSS DP-1500 - Displej

Přední display vzhledu bílé barvy slouží k zobrazování všeho možného. Obsahuje 8 alfanumerických zobrazovačů pro stavové texty a čísla (zpravidla jako počítadlo času), vlevo dvě dvojice numerických zobrazovačů se symboly "TITLE" a "TRA/CHAP" (pro zobrazování aktuálního titulu a stopy u hudebních formátů či kapitoly u DVD) a vpravo jsou symboly "CD", "MP3", "VCD" a "DVD" pro zobrazení přehrávaného typu média. "CD" se rozsvítí tehdy, jestliže je vloženo klasické audio CD. "MP3" se rozsvítí tehdy, jestliže přehráváte jakékoli zvukové soubory, tedy kromě MP3 také OGG, WAV či WMA. DVD se rozsvítí jestliže je přehráváno DVD-Video a VCD jestliže disk je VideoCD či SuperVideoCD. Přehrává-li se DivX/XviD/MPEG-4 nerozsvítí se žádný z těchto indikátorů, ale přehrávač na displeji alfanumerickými zobrazovači napíše DIVX.

KiSS DP-1500 - Displej animace

Záměrně uvádím "display vzhledu bílé barvy", protože barva samotného displeje je taková světle zelená a před displejem je barevný filtr (pravděpodobně fialový), který tuto barvu koriguje na bílou.

Pokud displej nemá co na práci (např. je-li přehrávač bez média), zobrazují alfanumerické jednotky přesně to, co vidíte na animovaném obrázku. Mimo jiné zde probíhá i verze firmware. Jiný firmware může samozřejmě zobrazovat něco jiného (je to plně v jeho režii).

Plotna

KiSS DP-1500 - Vysunutá plotna

Plotna přehrávače je černá, což by mohlo vést k domněnce, že vede ke snižování nežádoucích odrazů laseru. Možná, že ano, osobně si však myslím, že v tomto případě je prioritou rozumný vzhled. Představte si, že by plotna byla světlá. To by opravdu bilo do očí. Mikrobem testovaná DP-450ka plotnu sice světlou měla, tam se to ale dalo pochopit vzhledem k vizáži přehrávače (i když, co si budeme povídat, ten odstín dost neladil).

Do plotny lze usadit i 8 centimetrové médium. Plotna sama o sobě nemá zarážky pro vertikální provozování (pro 12cm média). Ve specifikaci se také píše, že provozovat lze přístroj jen v horizontální poloze. Ani si neumím představit, že bych přehrávač používal "na stojáka" :-).

Pro jistotu jsem zkoušel i provoz atypických médií. Vizitky jely bez problémů. Zkusil jsem tedy jedno zubaté audio CD (J.A.R. - Mein Kampfunk). Taktéž bez problémů. Při té příležitosti mi neušlo, že audio CD se při přehrávání netočí 1×rychlostně, ale poněkud rychleji (jistý šum se z mechaniky přeci jen ozýval). Z toho vyplývá, že při přehrávání se používá spíše grabování do nějakého bufferu a teprve z něj se přehrává. Mohlo by to mít své výhody, ale i nevýhody. Celkový dojem z přehrávání audio CD byl rozporuplný (i když spíše dobrý), ale nebudu předbíhat, vše se dozvíte.

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku KiSS DP-1500 - recenze (CD/DVD/MP3/Divx stolní přehrávač s WiFi)

Středa, 17 Listopad 2004 - 09:05 | Anonym | wifi/ethernet pripojenie vitam, no chcelo by...
Pátek, 3 Září 2004 - 23:25 | Anonym | Papuca je total hlupák ale časem na to příjde.
Úterý, 8 Červen 2004 - 01:36 | Pavel Balakert | Mám prosbu, od příbuzných z Německa jsme se ženou...
Pondělí, 10 Květen 2004 - 18:46 | Anonym | Koukni se na www.kiss-technology.cz, tam je to...
Sobota, 8 Květen 2004 - 15:00 | Anonym | chci se jen optat jakej je rozdil mezi timto...
Čtvrtek, 6 Květen 2004 - 13:23 | ZED1 | Mam GF4Ti s co jsem zkousel treba video&nbsp...
Čtvrtek, 6 Květen 2004 - 13:18 | ZED1 | Mam GF4Ti s co jsem zkousel treba video&nbsp...
Středa, 5 Květen 2004 - 11:26 | Anonym | Ma tento prehravac sleep?
Pondělí, 3 Květen 2004 - 10:11 | Anonym | HEC: Jo, vypadlo mi tam, ze na prehravacoch...
Neděle, 2 Květen 2004 - 12:45 | Anonym | >sss: Ještě, že není profík jako ty,...

Zobrazit diskusi