Přehrávání CD/DVD médií
DVD-Video
Přehrávání DVD-Video je téměř jasná záležitost, jenž nepotřebuje příliš rozebírat. DVD-Video zvládá s ledovým klidem. Nepohrdne ani diskem ve formátu DVD+VR. Jediné, co nezvládá (což je ovšem otázka hardwaru) je zmiňované DVD-RAM. Za DVD-Video úspěšně považuje také miniDVD (klasická CD vypálená jako DVD) a chová se k nim úplně stejně jako ke klasickému DVD-Video. Sice k jejich přehrávání mnohdy potřebuje vyšší rychlost přenosu dat z CD, ale zdá se, že to bravurně zvládá. Zkusil jsem pomocí NeroVision Express vytvořit na CD-RW miniDVD s nejvyšší kvalitou (tam je uveden datový tok videa okolo 9,72 Mbps) a všechno hraje jak víno. (u povídání o mechanice jsem se zmínil, že má ve specifikaci přehrávání miniDVD rychlostí 8× CD).
Přehrávači dokonce vůbec nevadilo, když jsem vzal souborovou strukturu miniDVD a vypálil ji prostě v Neru jako ISO/Joliet (tedy bez UDF). S klidným svědomím takové CD pojal opět jako DVD a přehrával ho, jakoby se nechumelilo.
Ovšem když jsem naformátoval CD Packet Writing softwarem, tak už jsem to nevyhrál, neboť přehrávač dal přednost souborové tabulce Joliet a ukázal mi akorát JPEG logo firmy Ahead :-) (zatímco PowerDVD v PC takto vypálené CD jako DVD skutečně přehrávat začal). Zkusil jsem přítonost ISO/Joliet části obejít použitím packet writing softwaru B's CLIP od firmy B.H.A. (dodává se např. k LG vypalovačkám). Bohužel se na takto zapsaném CD ještě vyskytuje jeden skrytý soubor, takže už se to v přehrávači jako DVD-Video nechovalo. Je tedy pouze možnost přehrávat samostatné VOB soubory.
Čistě pro info: Nějak jsem nedonutil B's CLIP ke zdárnému vytvoření CD ve formátu CD-MRW (ač by to měl program umět) a program InCD vytváří navíc na CD i ISO a Joliet strukturu (pro uložení informací o tom, že CD je ve formátu Mt. Rainier). Přehrávač tedy z vloženého CD-RW ve formátu CD-MRW načetl pouze Joliet část a nenašel na ní nic, co by šlo přehrát (logo firmy Ahead bylo tentokráte v GIF formátu). Na displeji se pak objevil nápis BAD DISC a na obrazovce seznam souborů v kořenovém adresáři (nejspíš abych zhruba viděl, co jsem to vlastně vložil za CD).
Titulky
Tady je nepatrný problém. Lokalizace přehrávače do češtiny s sebou přinesla drobnou vadu (není vyloučeno, že může být ve firmwaru v budoucnu odstraněna): Anglické titulky se jmenují "Česky", takže jestliže chcete zvolit skutečné české titulky, musíte si tlačítkem SUBPIC vybrat titulky, které se jmenují "Czech". Zkoušel jsem DVD Matrix (první z trilogie) a tam je právě spousta titulků, přičemž anglické jsou právě označeny jako "Česky" a asi sedmé z deseti jsou "Czech" a až právě tyto jsou skutečně české. Inu, chybička se vloudí, ale hlavně, že lze vůbec české titulky vybrat. Je zjevné, že vše, co souvisí s původní anglickou verzí přehrávače, bylo zkrátka přepsáno do češtiny (a to zjevně včetně spousty věcí, které měly zůstat anglické). Totéž se povedlo i s označením zvukových stop. Na DVD Matrix se vyskytuje anglická a španělská verze zvuku a ta anglická je též označena jako "Česky" :-).
Zvětšení
Tlačítkem ZOOM lze přehrávaný obraz zvětšovat. Při přehrávání DVD jsou 4 možnosti: 100% (čili základní velikost), 200%, 300% a 400%.
Nevím sice, podle čeho se ta procenta počítají, protože jsem si myslel, že při zvětšení 200% už by měla být na obrazovce jen zhruba polovina obrazu, ale zvětšování zkrátka nějak funguje. Potěšilo mě, že při zvětšování nevznikají "kostičky", ale obraz je rozostřený, což je lepší.
Během zvětšení obrazu (tedy nad 100%) lze šipkami na dálkovém ovládání obrazem po obrazovce posunovat a to tak, jako kdybyste posunovali obrazovkou. Tlačítkem vpravo se tedy posunete k pravému okraji obrazu, tlačítkem dolů se posunete na spodek obrazu atd.
U zvětšení 200% se mi dokonce posunoval obraz ve vertikálním směru víc, než je zdrávo. Obraz lze v tomto zvětšení dostat zcela mimo obrazovku :-). Ve 300% a 400% už se to neděje a obraz lze posunovat pouze v rámci jeho rozměrů.
DVD-video lze dokonce tlačítkem STEP krokovat po snímcích, ale občas to zlobí (stane se, že přehrávač se zasekne a nezbývá, než tvrdý restart). Dále nechybí samozřejmě funkce pro volbu jazykového zvukového doprovodu, výběr titulků a pokud je takto DVD nahráno, pak i výběr úhlu pohledu (takové DVD jsem něměl, takže jsem to, bohužel, neověřil (Pozn. Martin: Já měl v ruce DVD filmů už hodně přes sto ale také jsem to nikde nezahlédl. Nevíte někdo o takovém?)). Lze nastavit opakování kapitoly nebo titulu. Přímé vyhledávání (tlačítkem SRCH) lze zadat podle kapitoly, titulu nebo času (k tomu slouží číselná tlačítka). Stejně jako u DP-450 nelze číselná tlačítka používat přímo ke skoku na danou kapitolu. A v neposlední řadě je tu ovládání hlasitosti zvuku, kterou lze v podstatě pouze snížit (ze základních 50 "jakýchsi jednotek", přičemž krokování probíhá po dvou). Ostatně ovládání hlasitosti je společné pro všechna ozvučená média. Bohužel nemohu vyzkoušet, zda má ovládání hlasitosti vliv i na digitální výstup (to by asi nemělo, pokud se do digitálního výstupu posílají nedekódovaná data, nebo ano?). DVD-Video lze i rychle posunovat vpřed i vzad a to rychlostmi 8×, 16×, 32× a 48×. Obnovení normálního přehrávání po posunu je téměř okamžité (tak zhruba do jedné sekundy).
Pokud při přehrávání DVD stiskneme tlačítko SETUP, dozvíme se něco o vloženém DVD, jako třeba kolik má titulů, kapitol, titulků, v jakém kódování je zvuk a kolik má kanálů a tak podobně. Příklad, který vidíte na obrázku je zrovna přehrávaný disk z regionu 1. Opět je zde vidět nesprávný překlad názvu anglických titulků jako "Česky", stejně jako u zvuku.