Nastavení: - Průvodce
V přehrávači DP-1500 je nastavení a menu téměř stejné, jako v Mikrobem testovaném přehrávači DP-450. Snímky obrazovek vám ale stejně ukážu, už jen proto, že DP-1500 má ovládání v češtině (a to u KiSS přehrávačů na CD-R serveru ještě nemáme).
Průvodce rychlým nastavením
Průvodce rychlým nastavením (dále jen "průvodce") slouží k nastavení několika základních funkcí přehrávače. Prý by se měl spustit při prvním zapojení přehrávače, ale zpravidla se tak nestane, neboť přehrávač již ve výrobě tímto nastavením prošel. Pravděpodobně se však spustí po aktualizaci firmwaru. Zjistil jsem, že vše, co je nastavitelné v průvodci, se dá ručně nastavit i v různých částech menu, kromě volby digitálního zvukového výstupu. Do samotného průvodce "se leze" přes menu pod tlačítkem SETUP na ovladači (vlastně kde jinde, když na přehrávači nejsou užitečná tlačítka žádná ;-)).
Jistě vám neušlo, že hned nahoře zobrazuje v menu přehrávač verzi svého firmwaru.
Krok 1/5
V prvním kroku se nastavuje právě ten jazyk, pomocí kterého bude přehrávač "mluvit" (tedy zobrazovat texty, jako je převážně menu a další). Ne zcela všechno je však přeloženo, některé chybové hlášky zůstaly v angličtině.
Na výběr máte z těchto jazyků:
Česky | Deutsch | Français | Dansk | Svenska |
Norsk | Suomi | Espańol | Italiano | Nederlans |
Polski | Česky | Portuguęs | Deutsch |
Myslel jsem si, že bude možnost přepnout z češtiny na angličtinu, ovšem není tomu tak. Pod americkou vlaječkou je též čeština, což bylo pro mě překvapením (anglicky mluvící občané u nás nemohou tento přehrávač obsluhovat pokud si do něj nenahrají nelokalizovaný firmware). Kdo by si však myslel, že "česká čeština" je stejná, jako "americká čeština", ten by rozhodně prohrál. V té "americké" jsou některé věci přeložené jinak a některé dokonce jen napůl, což působí velmi komicky, viz následující dva obrázky (všimněte si zejména doprovodného textu ve spodní oblasti "Pomoc").
Krok 2/5
V druhém kroku vybíráte video výstup. Možnosti jsou tři: SCART konektor (klasický video výstup a RGB výstup zároveň), S-Video a Component Video (komponentní výstup na konektoru SCART). Není zde na výběr kompozitní výstup, protože ten je zapnut vždy. To se trochu rozchází s manuálem, protože tam je uvedeno, že na výběr máte Video (myšleno kompozitní video, je tam zobrazený žlutý CINCH), S-Video a SCART.
Jinak komponentní a kompozitní výstup nejsou jedno a totéž. Kompozitní je klasický výstup videa přes CINCH konektor (zpravidla žluté barvy), zatímco komponentní výstup jsou určité složky videoobrazu zvlášť. O trochu více si o tom povíme u skrytého menu.
Krok 3/5
Třetí krok je asi jasný. Osobně doma televizi s obrazovkou 16:9 nemám, takže nemohu vyzkoušet, jak se s ní má toto nastavení rádo. Mikrob při testu DP-450ky tvrdil, že přehrávač posílá správné příkazy pro zobrazení formátu a televizory na ně reagují, takže nezbývá, než doufat, že komunikace s TV tohoto typu je zajištěna (předpokládám, že jde o video výstup na konektoru SCART).
Krok 4/5
V tomto kroku se nastavuje audio výstup. Na výběr jsou dva digitální (koaxiál a optika) a jeden analogový stereo: dva CINCH konektory, zpravidla v červené (pravý kanál) a bílé (levý kanál) barvě.
Na tomto místě se trošičku zastavím. Jsou-li nastavené digitální výstupy a je přehráván prostorový zvuk, jsou analogové výstupy zticha. Je-li však přehráván klasický stereo zvuk (WAV, MP3...), jde zvuk z analogových audio výstupů. Pravděpodobně také z digitálního, bohužel však nemám nic, co bych na něj připojil a ověřil to. Předpokládám však, že když nastavím digitální výstup, tak zkrátka zvuk na digitálním výstupu je.
Krok 5/5
V posledním kroku se zadává IP adresa počítače, kde je nainstalovaný program PC-Link (nebo EZ-Link). Pomocí tohoto programu komunikuje přehrávač s počítačem a je schopen z něj přehrávat zvolené filmy, hudbu nebo obrázky. IP adresa samotného přehrávače se kupodivu nastavuje jinde, toto nastavení není součástí "průvodce rychlým nastavením", což mi přijde mírně nelogické (čekal bych to tu).
Veškerá nastavení se vybírají "směrovými" šipkami na dálkovém ovládání a potvrzují se tlačítkem ENTER (kdo by to byl řekl, že? ;-)). IP adresa se zadává číselnými tlačítky s tím, že byste se při zadávání neměli splést, protože jakýsi kurzor v těchto zadávacích políčkách není. Jakmile zadáte jednu číslici, musíte poté zadat další. Tečky se automaticky přeskakují a třímístná čísla musíte vyplňovat všude, takže dvoj- nebo jednomístná čísla musí začínat příslušným počtem nul (jako na obrázku).