Nastavení: - Skryté menu
Jak jsem již uvedl, do skrytého menu se dostanete stisknutím tlačítka "Eject", počkáte na vysunutí plotny a pak vyťukáte 276.
Kromě toho, že vám skryté menu dovolí měnit nastavení výstupu na konektoru SCART a regionální příslušnost DVD přehrávače, vidíte zde také několik zajímavých věcí. Jsou to informace o softwaru a o hardwaru.
Z těch o softwaru lze vyčíst, kromě verze firmwaru, také verzi zavaděče (tedy v podstatě jakýsi boot record, který buďto nastartuje samotný přehrávač nebo v případě vloženého CD s firmwarem nabootuje z tohoto CD a nechá ho aktualizovat). Zajímavá (i když pro uživatel jistě zbytečná) je také informace o tom, kdo a kdy firmware sestavil.
U informací o hardwaru se dozvídáme, že přehrávač obsahuje 4MB flash paměť. Mě by v této souvislosti docela zajímalo, jestli je v ní firmware nebo nastavení, případně obojí. 4 MB na tak rozsáhlý software, jaký jistě tento přehrávač dělá přehrávačem, se mi zdá po čertech málo. Pokud je v této paměti opravdu firmware (ne, že by se tam takový software nevešel), pak se musí jednat o poměrně slušné programování (tedy ne něco takového, jako nám předvádí Microsoft). Pokud by zde bylo jen nastavení (v což příliš nedoufám, první varianta mi připadá pravděpodobnější), pak by se naopak jednalo o plýtvání místem, protože jsem přesvědčen o tom, že by pro uchování nastavení přehrávače stačila hrstka bajtů.
Neméně zajímavá je i informace o "názvu disku", zde se tím myslí název DVD mechaniky v přehrávači (je zde zmíněná mechanika DSL-710A a její firmware je pravděpodobně LX80). Nezajímavá není ani rychlost CPU. Představa, že něco tak šikovného běhá jen na 198 MHz, vyvolává otázky, proč musejí mít dnešní počítače alespoň 1 GHz, aby něco zvládly (ano, samozřejmě, v tomto přehrávači je jistě ukryta drobet odlišná technologie, nicméně tomu zamyšlení nad rychlostmi procesorů se stejně nemůžu ubránit).
No, a konečně se dostáváme k tomu, co lze vlastně v tomto skrytém menu nastavit. V nastavení regionu je jako výchozí položka "All" čili Region free a další možnosti jsou 1 až 6. Vyzkoušel jsem tedy jedno DVD z regionu 1 a samozřejmě se bez jakýchkoli problémů spustilo a hrálo. Samozřejmě jsem zde vyzkoušel nastavit třeba zrovna "2". Potom zmíněné DVD už nehrálo a na obrazovce se jen objevil suchý nápis "Chybný region" a DVD bylo hned vysunuto. Po změně na "All" bylo zase vše v naprostém pořádku.
Nyní tedy k tomu nastavení SCART konektoru. Jak jsem se již zmínil, toto nastavení má souvislost s Progressive Scan Video Out a mělo by umět zobrazit větší počet řádků (údajně až dvojnásobek). Pochopitelně takovýto signál nemůžete pustit do normální televize, protože tolik řádků nepojme. Toto nastavení se používá pro kvalitnější přenos obrazu do některých zobrazovacích zařízení, jako jsou některé lepší televize (podporující Progressive Scan), projekční panely, plazmové obrazovky, LCD displeje a vlastně i počítačové monitory. Netřeba zdůrazňovat, že musíte mít příslušné propojovací kabely.
V nastavení SCART můžete kromě "Vyp" zvolit tyto hodnoty:
- YPbPr 480p
- YPbPr 576p
- YPbPr 720p
- YPbPr 1080p
- VGA 800×600×60
- VGA 800×600×75
- VGA 1024×768×60
- VGA 1024×768×75
- VGA 1280×1024×60
- VGA 1280×1024×75
- VGA 1600×1200×60
- VGA 1600×1200×75
Přiznám se bez mučení, že zkratce YPbPr příliš nerozumím. Pokud je mi však známo, jde o to, že se v jednom z výstupů tohoto typu zapojení vyskytuje jas obrazu (čili vlastně černobílý obraz) a v těch dvou zbylých se vyskytují doplňkové barvy červená a modrá, přičemž zelená se nějak dopočítává z té jasové složky. Údaj za "YPbPr" je už jasnější, jde o počet řádků. Celé to točení kolem YPbPr bude pravděpodobně komponentní výstup, přičemž nastavení počtu řádků je právě to Progressive Scan Video Out. Aspoň tak to chápu.
Údaje začínající na VGA jsou známá hudba. Jde o klasický RGB výstup, přičemž kromě horizontálního a vertikálního rozlišení je možné též zvolit mezi frekvencemi 60 a 75 Hertz. Zde je možné dosáhnout až docela pěkného rozlišení 1600×1200, které jsem donedávna provozoval v práci.
Příslušné propojovací kabely jsou zvláštní příslušenství a zda se dají koupit, to skutečně netuším.
Jak jsem již také uvedl, nastavení jakéhokoliv z těchto režimů zruší všechny ostatní video výstupy, dokonce i kompozitní video výstup. Pro původní nastavení je nejjednodušší podobný postup, jako přístup do skrytého menu, jen s jinými čísly: Eject, počkat na vysunutí a pak 123. Samozřejmě pokud máte na cílovém zařízení obraz, můžete stejným způsobem, jako jste požadovaný výstup nastavili, toto také vypnout. Při troše šikovnosti byste to však zvládli poslepu i bez obrazu, ačkoli Eject 123 je přeci jen jednodušší a rychlejší (a stejně účinné).