Ceny NAND flash nečekaně padají, namísto nedostatku čipů jich je přebytek
Aby se tato otázka nestala řečnickou, budeme si muset stručně zrekapitulovat dění na trhu za minulý rok. V tomto období dominovaly dva trendy - krize výrobců paměťových čipů a očekávání nárůstu poptávky po NAND flash z důvodu nástupu Ivy Bridge plus druhé generace Ultrabooků a k tomu platformy WoA, tedy Windows on ARM alias Windows RT. S nárůstem poptávky měla stoupat i výroba a klesat ceny…
- Ceny flash pamětí přestaly klesat, Ultrabooky poptávku nezvýšily červenec 2012
- I letošní prognózy byly příliš optimistické, Ultrabooků se neprodá ani polovina říjen 2012
- Zachrání Windows 8 trh s pamětmi? (pozn.: ne :-) říjen 2012
- Přichází s rokem 2013 první mobilní krize? únor 2013
- Surface je stále slabý v prodejích, Microsoft začíná uvažovat o Surface mini březen 2013
- Asus končí s Windows RT, i Microsoft přiznal neúspěch srpen 2013
Jak si nakonec co do objemu prodejů vedly Ultrabooky i sestavy s Windows RT, asi není třeba sáhodlouze rozebírat - případní zájemci mohou využít výše uvedené odkazy (pro hrubý obrázek o situaci ostatně stačí i sled nadpisů).
Na jaře 2012 ale ještě vše vypadalo optimisticky, v továrnách se upravovaly nevytížené linky na výrobu DRAM k výrobě NAND flash, počítalo se se masovou poptávkou; zákazníci pak čekali výrazné slevy. Už v polovině roku bylo jasné, že žádný boom nepřijde, čemuž mnozí výrobci přizpůsobili tempo výroby a zvolnili až o třetinu.
- Prognózy nevyšly, Toshiba tlumí výrobu NAND flash o 30 %, Samsung a SK Hynix ji následují srpen 2012
Peníze nainvestované do stojících výrobních linek se v případě některých firem staly posledním hřebíčkem do rakve, což znamenalo jejich krach. Ty, které přežily, odmítaly objemy výroby zvýšit, protože měly strach ze skladů přeplněných zbožím, které neprodají (nebo prodají se ztrátou). Ještě během srpna 2012 přestaly velkoobchodní ceny NAND flash čipů klesat a naopak začal hrozit jejich růst. Na jaře letošního roku už situace vypadala poměrně dramaticky:
Čipů byl nedostatek, Samsung si prakticky celou svoji produkci zarezervoval sám pro sebe (na vlastní tablety a smartphony), podobným způsobem obsadil Apple valnou část kapacit Sandisku, a tak se ostatní výrobci zařízení začali přetahovat o Toshibu a rezervovat si co největší kapacity u menších dodavatelů. Co se dělo dál, vám už je asi jasné…
- Nízký zájem o notebooky trvá, přední výrobci evidují 20% propad
- Prodeje počítačů ve druhém kvartálu drasticky oslabily
Poptávka po hardwaru obecně klesá, propady prodejů desktopů i notebooků klesly ještě výrazněji, než naznačovaly ty nejčernější scénáře a jejich výrobci, kteří si zarezervovali velké objemy NAND flash, nyní nevědí, co s nimi budou dělat. Výrobcům samotných čipů je pak jasné, že od nich zákazníci nějakou dobu nebudou odebírat, takže se jim začaly nehezky plnit sklady. Výsledkem je pokles velkoobchodních cen NAND flash čipů o 6 až 9 % (po měsících růstu), který však nemusí být konečný - i přes nástup tzv. „back to school period“, lze v průběhu srpna na velkoobchodní úrovni očekávat další slevy.