Hodnocení
Kapitoly článků
Pokud jste pečlivě četli celou recenzi, asi máte docela dobrou představu o tom, jaká vlastně je Triplex Xabre 600. Pro ty, kteří čtou jen poslední strany budu muset pohovořit trošku více. Rozdělím však výsledky na povídání o samotném chipu SiS Xabre 600 a potom o konkrétní kartě Triplex Xabre 600.
SiS Xabre 600
Nečekal jsem, že by firma SiS mohla uvést na trh nějaké konkurenceschopné řešení. Byl jsem tedy velmi příjemně překvapen, když se objevila Xabre a když se objevily první testy. Sice se nedá říci, že by Xabre byla nějakým závratným porážečem všeho ve stejné cenové kategorii, ale je minimálně důstojným soupeřem. Na první generaci pořádného GPU od SiS je to nepochybně úspěch.
Mám-li srovnávat GeForce4 MX440 s Xabre 600, tak někdy vychází lépe Xabre, někdy MXko. Konkrétně hry postavené na engine Quake III a Unreal Tournamentu 2003 budou patrně lepší v MXku, kdežto ostatní spíše v Xabre. Proto bych skalním hráčům 3D stříleček Xabre nyní nedoporučil, ale pokud se zaměřujete na jiný žánr, pak o něm směle uvažujte. Pro Xabre také hovoří fakt, že jakmile se vyloupnou hry, které budou vyžadovat DirectX 8.1 kompatibilní karty, pak si s ní budete moci zahrát (otázkou je, jak rychlé to bude), ale s GeForce4 MX440-8× si ani neškrtnete. A také čím rychlejší procesor budete mít, tím více se výhodnost Xabre oproti MXku zvětšuje.
Důvod pro někdy horší výsledky Xabre spatřuji v nedostatečně odladěných ovladačích. Zatímco GeForce4 karty u nVidie jsou vlastně jen postupně vylepšované a zrychlované TNT2, SiS přišla se zcela novým řešením. nVidia tedy měla na optimalizaci ovladačů několik let času, kdežto SiS ani ne rok. Zatím to vypadá tak, že se SiS snažila odladit ovladače tak, aby ukazovaly dobré výsledky v 3DMarku, ale k vlastním hrám se ještě nedostala. To je trochu škoda, ale snad se to brzy změní.
To srovnání Xabre 600 s GeForce4 Ti4200-8× vychází celkem jasně: GeForce je v 3D lepší. Jenže si musíme uvědomit, že mezi těmito kartami je také nemalý cenový rozdíl (v koncových cenách s daní zhruba kolem 1500 Kč). Čili jen tak přímé srovnání nelze aplikovat. Jste-li ochotni utratit více, pak s GeForce4 Ti4200-8× neprohloupíte, ale když je váš rozpočet limitován, nebo nechcete za grafickou kartu utratit tolik peněz, případně pokud vás výkon v 3D vlastně ani nezajímá pak stojí za úvahu i Xabre.
Přetaktovací možnosti chipu Xabre 600 jsou velmi slušné, což je dáno faktem, že je vyroben 0,13 mikrony. Při použití opravdu dobrého chlazení by se výběrové kusy dle mého názoru mohly vyšplhat i přes 400 MHz. Bohužel pro celkové zvýšení výkonu je důležitější přetaktování pamětí, než samotné Xabre a jejich možnosti už závisí na tom, kdo s jakými pamětmi grafickou kartu vyrobí.
Xabre by tedy znatelně pomohly pořádně odladěné a zoptimalizované ovladače. Ty by chtělo zlepšit nejen v rychlosti v 3D, ale také v nastavování obnovovacích frekvencí monitoru.
Triplex Millenium Silver Xabre Ultra
Velmi mile jsem byl překvapen kvalitou výstupního obrazu a to jak na hlavním, tak i na sekundárním displeji. Až tak dobré vysledky jsem nečekal a je z toho vidět, že Triplex své karty neodbývá, jako některé jiné firmy produkující grafické karty s méně známou značkou. Možná právě kvalitnímu signálu dopomohl i fakt, že deska je stříbrná. Pokud opravdu snižuje interference tak, jak Triplex uvádí, pak se to zcela jistě projevuje i na analogovém signálu, který je přenášen od chipů do konektoru a následně to vede k ostřejšímu obrazu.
Přetaktovací možnosti Triplex Xabre jsou poměrně slušné, i když je obrovská škoda, že firma Triplex šetřila a použila pouze 3,3ns paměti. I tak, přestože jsou určeny pro provoz pouze na 300 MHz, se mi je povedlo přetaktovat až na 340 MHz. Měl jsem možnost vidět v několika testech na Internetu s referenční kartou přímo od SiS, která měla použity 2,8ns paměti (určené pro běh na 350 MHz), pokusy o přetaktování a mnohdy se ani nepodařilo s pamětmi těch 350 MHz dosáhnout. To vše svědčí o tom, že kvalita zpracování Triplex Xabre je opravdu vysoká a je dost možné, že právě stříbrná deska pomáhá k takovémuto slušnému přetaktování. A pro nepřetaktovávače to znamená, že byste s Triplex Xabre nemeli mít nějaké problémy se stabilitou atp.
Na závěr si neodpustím poznámku: Nyní jsem velmi napnutý, jaká bude Xabre II, která by se měla objevit v první čtvrtině příštího roku.
Grafickou kartu k testu zapůjčila firma THD s.r.o.
Koncová cena s DPH: 5170 Kč
Záruka: 2 roky