Overlay a přehrávání videa
Kapitoly článků
Overlay
Další dnes velice přehlíženou věcí u recenzí je podpora tzv. overlaye. Overlay se používá především pro přehrávání videa a jednak snižuje zátěž počítače, ale také umožňuje odstranit některé špatné efekty, které přehrávání videa na počítači sužuje. Pokusím se o zjednodušený nástin toho, jak overlay vlastně funguje. Standardně v 2D režimu dostává videokarta z počítače kompletní obraz, který dále zobrazuje na výstupu. Jenže s overlayem se toto poněkud mění, protože video jako takové dostává zvlášť a pak má řečeno, kde se toto video má v obraze zobrazit.
Takovýto přístup umožňuje videokartě se jednak postarat o to, aby takto přehrávané video bylo bez efektů, které při přehrávání ruší, a umožňuje video upravovat. Typickou úpravou je změna velikosti, tedy přepočítání na větší rozměr. A další je například změna jasu, kontrastu, barevnosti a dalších charakteristik. Přesně to nabízí i Xabre v dialogu Video Settings:
Ta fialová plocha vlevo nahoře označuje to místo, kde se zobrazuje video. Právě tato barva se většinou používá k označování toho, kde má přehrávané video zobrazit, k takzvanému klíčování. Při klasickém sejmutí obrazovky dostanete to, co počítač pouští do videokarty, tedy místo videa jen takovýto fialový obdélník. Já jsem samozřejmě v době snímání tohoto obrázku viděl místo fialové plochy obrázek.
Důležité tedy je, zda-li videokarta overlay podporuje a pokud ano, do jakého rozlišení atd. Zjistil jsem, že Xabre na prvním displeji umožňuje overlay až do rozlišení 1600×1200 v 60 Hz s 16 i 32bitovými barvami. Už při nastavení 65 Hz overlay nefunguje. Chcete-li tedy neblikající obrazovku s overlayem, musíte sáhnout po nižším rozlišení. Příjemné je, že overlay na primárním displeji není ovlivněn tím, zda-li máte zapnutý či vypnutý další monitor, LCD či TV-Out. Vždy je na primárním displeji overlay se stejnými limity.
Pokud jde o overlay na druhém displeji, tak k mému překvapení také funguje. Pokud jde o omezení, tak v tomto případě funguje i u maximálního rozlišení s maximální obnovovací frekvencí, to jest 1280×1024×32 při 75 Hz. Musím ale podotknout, že Xabre pro oba displeje dohromady nabízí jeden overlay, což znamená, že když si nějaká aplikace na druhém monitoru vyžádá overlay, pak na prvním monitoru už si ho nespustíte.
Pro srovnání ještě uvedu, že Matrox Parhelia dnes jako jediná karta podporuje dva hardwarové overlaye, každý na jednom monitoru a to v obou případech v jakémkoliv rozlišení. Jenže také je fakt, že Parhelia spadá do úplně jiné cenové kategorie, nežli Xabre, takže je poněkud nesmyslné je přímo srovnávat. Ve své cenové kategorii nabízí Xabre velmi slušnou podporu overlaye.
Ale není vše úplně stoprocentní. Odhalil jsem drobnou chybičku, kdy overlay nefunguje tak, jak bych si představoval. Je-li zapnut mirror režim, tedy na obou obrazovkách je identický obraz, pak se video přehrávané v overlay režimu zobrazuje pouze na prvním monitoru. Podle mého názoru je to téměř nepodstatná záležitost, která by ale pár uživatelům mohla vadit, proto ji zmiňuji.
Přehrávání videa
Také díky kvalitně zpracované podpoře overlaye je přehrávání videa s Xabre bezproblémové. Nevšiml jsem si žádných špatných artefaktů, které běžně při přehrávání můžete vidět (například při posunu svislé čáry v horizontálním směru je někdy část této čáry o kousíček napřed před druhou) a v PCMark video testu prošla Xabre bez poskvrny. Taktéž vytížení procesoru bylo odpovídající právě přehrávanému videostreamu.