Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Kvalita 2D obrazu a nastavování frekvencí

Triplex Millenium Silver Xabre Ultra krabice
Firma THD s.r.o. byla tak laskava a zapůjčila nám na otestování první grafickou kartu s chipem SiS Xabre 600, která se v naší malé zemi objevila. Proto jsme udělali opravdu důkladnou recenzi, kde jsme odhalili jednak slabá, ale i silná místa tohoto 0,13mikronového chipu. A nejdeme ve šlépějích většiny serverů, kde jen spustí několik 3D testů, vytípou obrázky z ovladačů, pořídí fotky karty samotné a to prohlásí jako recenzi. Zaměřili jsme se i na takové věci jako kvalita obrazu, vyhlazování hran v 3D scéně, závislost výkonu na procesoru, podporu overlaye, nastavování obnovovacích frekvencí a ostrost obrazu. Jak sami uvidíte, díky zkoumání velkého množství vlastností je recenze velmi dlouhá, má plných 18 stran. Tím se v délce umístila na druhou příčku za malým průvodcem digitálního videa, který jich má ještě o dvě více. Jenže ten vycházel jako seriál, co týden, to jeden díl. U Xabre jsme se i přes její délku rozhodli Vám dát celou recenzi najednou jako dárek pod stromeček. Ať máte během vánoc co dělat :-)

Kvalita 2D obrazu

Pro ohodnocení kvality a ostrosti zobrazení Triplex Xabre se budete muset spolehnout pouze na moje oči. Mohu vás však ubezpečit, že jsem na tyto věci možná až příliš náročný, protože oči mám jen jedny, nové mi nikdo nedá. To je také jeden z důvodů, proč zůstávám u grafických karet Matrox, přestože technologicky v 3D nejsou úplně na špici. Ale to byla malá odbočka, zpět ke Xabre. Ještě chci upozornit na fakt, že zatímco výsledky z většiny ostatních pasáží v tomto testu můžete s drobnou korekcí aplikovat na jakoukoliv kartu s Xabre 600, tak ostrost s kvalitou obrazu je dosti závislá na konkrétním provedení karty a tudíž to co si zde přečtete to platí pouze pro Triplex Xabre 600.

Sledování jsem prováděl mimo běžné práce také s pomocí testovacích obrazců na těchto monitorech:

  • 22" iiyama Vision Master Pro 510 s obrazovkou DiamondTron a s maximální řádkovou frekvencí 130 kHz a obrazovkovou 160 Hz
  • 17" EIZO FlexScan T57S s obrazovkou Trinitron a s maximální řádkovou frekvencí 92 kHz a obrazovkovou 160 Hz

Nejprve se zaměřím na výstup pro hlavní displej. V nízkých rozlišeních jsem přesně podle očekávání nebyl schopen poznat jakýkoliv rozdíl mezi obrazem Matrox G450 a Triplex Xabre 600. Ovšem od rozlišení 1600×1200 jsem jistý rozdíl zaznamenal (o něco méně ostřejší obraz). Musím však říci, že i v rozlišení 2048×1536 je obraz dostatečně ostrý a rozdíl mezi G450 a Xabre je opravdu jen nepatrný.

Redukce D-SUB/DVIKvalitu sekundárního výstupu je nutné měřit s D-SUB/DVI redukcí. Tedy, samozřejmě byste mohli připojit LCD panel přímo na DVI, ale nic byste nezjistili, protože toto rozhraní přenáší data digitálně. Podstatně zajímavější je připojení klasického analogového monitoru s redukcí. Tady může nastat radikální zhoršení kvality obrazu a to díky tomu, že výrobce nevěnuje dostatek pozornosti druhému výstupu (přecijen ne každý používá více monitorů) a také u některých karet jsou D-SUB/DVI redukce nízké kvality. Toto naštěstí není případ Triplex Xabre 600 a musím konstatovat, že v jejím případě poskytuje druhý výstup včetně dodávané redukce stejně kvalitní obraz, jako výstup první. Alespoň já jsem nebyl schopen zpozorovat žádný rozdíl.

Celkově tedy musím říci, že jsem byl kvalitou obrazu Triplex Xabre 600 velmi příjemně překvapen. Opravdu jsem to nečekal a byl jsem předem spíše skeptický.

Nastavování obnovovacích frekvencí

Pokud chcete nastavit obnovovací frekvenci, máte hnedle několik možností. Buď využijete standardních ovládacích prvků, které do Windows zabudoval Microsoft, nebo zvolíte o něco pohodlnější a přehlednější nám už známé dialogové okno Driver Setting, které jednoduše spustíte ikonkou v oznamovací oblasti (pro ty, co netuší význam tohoto spojení, jde o system tray):

Display Setting

Nastavování pomocí tohoto okna má také tu výhodu, že si rovnou vyberete rozlišení včetně obnovací frekvence. Bohužel Xabre zatím s ovladači nejde nastavit tak, aby si pamatovala, že v konkrétním rozlišení má nastavenu nějakou obnovovací frekvenci. Což mimochodem znamená, že i ve hrách budete odkázáni pouze na 60 Hz a to i v případě, kdy hra běží ve stejném rozlišení a barevné hloubce, jakou máte nastavenu před jejím spuštěním.

Také možnosti nastavit konkrétní obnovovací frekvenci je velmi omezená, protože ovladače nabízí jen 60, 65, 70, 72, 75, 85, 100, 120, 160 a 200 Hz. Navíc ještě například s mým 22" monitorem, který v 1600×1200 bez problémů zvládá 100 Hz, ovladače nabízí maximálně 85 Hz. Přitom 375MHz RAMDAC Xabre umožňuje i mnohem více.

Jediné řešení z této lapálie je zatím v použití nějakého externího programu, který dokáže nastavovat frekvence dle libosti. Takových je poměrně hodně, ale asi nejznámějším a pravděpodobně i nejnadupanějším je PowerStrip. Ten si s Xabre poradí a opravdu umožní nastavit obnovovací frekvence po jednom Hz. Nebyl tedy problém si nastavit například v rozlišení 2048×1536 83 Hz, což už grafickou kartu dosti přiblížilo jejím limitům, jelikož RAMDAC měl pouhých 7 MHz do svého maxima. Naneštěstí však ani PowerStrip nedokázal u druhého monitoru nastavit frekvence jiné, než jaké nabízí i Xabre ovladače.

Musím ještě dodat, že toto je popis současného stavu. Předpokládám, že se vývojáři SiS postupně dostanou i k tomu, aby bylo možné nastavit monitory dle libosti. Kdy to bude a co všechno půjde nastavovat, to bohužel nevím.

Diskuse ke článku Triplex Millenium Silver Xabre Ultra (SiS Xabre 600)

Čtvrtek, 10 Červen 2004 - 19:28 | Anonym | Nevíte někdo jak připojit 4 monitory k jednomu PC...
Pondělí, 12 Leden 2004 - 15:59 | Anonym | ...ahoj...potreboval by som pomoc! Kupil som si...

Zobrazit diskusi