Triplex Millenium Silver Xabre Ultra (SiS Xabre 600)
Kapitoly článků
V poněkud nezvykle tvarované krabici můžete najít:
- Grafickou kartu s chipem Xabre 600 a 64MB DDR pamětí
- Manuál v angličtině a jazyku rozsypaného čaje
- CD s ovladači a utilitami
- D-SUB/DVI redukce
- S-Video kabel
Nejprve se podívejme na manuál. Bohužel česká jazyková mutace není dostupná a to ani v podobě malého instalačního textu. A kvalita anglického manuálu také trochu pokulhává. Jednak mnohdy na vytištěných dialogových oknech nejsou vysvětleny všechny funkce, které nabízí (a že by to někdy opravu bylo zapotřebí), ale hlavně anglická gramatika tvůrci manuálu mnoho neříká. Já nechci tvrdit, že jsem nějaký expert na angličtinu, ale když vidím například větu: "The percentage of over-clocking depends on your system performance also", jdu téměř do mdlob. Velmi silně mi to připomíná strojové překlady z češtiny do angličtiny a naopak.
Na přiloženém CD můžete najít ovladače ke Xabre přímo od SiS a ještě utilitky od firmy Triplex. SiS ovladače jsou zcela standardní a tak bych spíše než instalaci z CD volil si stáhnout aktuální verzi z webu a tu instalovat. Utilitky vytvořené firmou Triplex bych pro změnu nedoporučoval instalovat. Jejich možnosti jsou dostupné buď přímo v ovladačích od SiS, nebo za pomocí nějakých freeware či shareware programů a to s mnohem rozumnějším a bezpečnějším ovládám. Přiznám se i bez mučení, že jsem některé funkce těchto utilit nepochopil, protože se chovaly opravdu podezřele a v manuálu nebyly popsány.
Vrcholem bylo, když jsem narazil na funkci, která byla popsána slovem "Video" a byla umístěna mezi přetaktováním grafického jádra a pamětí. Její jednotkou byl také MHz a tak jsem se domníval, že to nějak záhadně bude souviset s přehráváním videa. Zkusil jsem tedy "přetaktovat" a najednou bylo černo. Jak jsem později zjistil, tato hodnota nastavovala přímo bodovou frekvenci, z které je odvozena řádková a obrazovková frekvence, tj. obnovovací frekvence monitoru. Pokud člověk tedy "přetaktuje" tuto hodnotu příliš, pak se mu nastaví režim, který jeho monitor už nezvládá a má černo (v horším případě může odejít do věčných lovišť monitor, což je už dnes velmi nepravděpodobné, ne-li nemožné).
Když měníte obnovovací frekvenci monitoru standardními prvky ve Windows, pak se po změně objeví dialogové okénko, které se ptá, zda-li je vše v pořádku. Pokud neodpovíte, že ano, pak se za 15 sekund automaticky přepne režim zpět. To tady ne. Jakmile nastavíte frekvenci, tak se změna provede okamžitě a nevratně. Ani vypnutí počítače a zapnutí nepomůže. Mně se nakonec povedlo z toho ve Windows XP vybruslit nastartováním ve VGA režimu a následném nastavení rozlišení.
Jednou z triplexích utilit je také Triplex Bar, což není nic jiného, než lišta obdobná té, na které vidíte spuštěné aplikace a je na ní tlačítko Start. Poskytuje možnost rychle volat pár programů a funkcí. Jenže například Creative také má podobnou lištu, Microsoft u Office ji také nabízí atd. Kdybyste tedy instalovali každou z těchto lišt a každou umístili na jinou hranu monitoru (když jsou dvě na stejné hraně, tak to dělá neplechu), pak by se vám velmi rychle mohlo stát, že budete mít všechny hrany obsazené. I proto se raději těmto věcem vyhýbám.
Samozřejmě, pokud budete chtít, pak si utility od Triplexu můžete nainstalovat. Vzhledem k jejich silně nestandardnímu ovládání (v tomto případě nikoliv ke prospěchu věci), nedostatečnému popsání a možnosti vše co nabízejí nastavit jinou cestou, vřele nedoporučuji jejich instalaci. Nebudu se jim tedy ani více věnovat v recenzi, vše budu předvádět na standardních ovladačích ke Xabre.
Drobná poznámka na závěr: Triplex utility pochopitelně najdete jen u Triplex karet a nikdo vás nenutí je instalovat či naopak neinstalovat. Je to čistě na vás. Pokud si je nenainstalujete, budete mít stejné možnosti jako s Xabre od jakéhokoliv jiného výrobce. Zalíbí-li se vám náhodou, pak tím u Triplexu získáte další přidanou hodnotu.