Přehled roku 2011: červenec až prosinec
Kapitoly článků
Červenec
… dali zase nějaké peníze navíc do open-source, když se rozhodli posílit tým pracující na otevřeném ovladači pro jejich grafické karty. V polovině měsíce jsme vám přiblížili zářnou budoucnost, která konečně po více než dekádě vyřeší jeden z největších neduhů editoru GIMP - vývojovou řadu 2.7 demonstrující single-window režim (rovnou zmiňme i srpnové OpenCL novinky sponzorované firmou AMD).
Naše červencové hrátky a platformou AMD Llano jsme pak završili ukázkou, jak bezproblémově se pracuje s USB 3.0 pod Ubuntu 11.10 beta.
Srpen
V téže době vychází aktuálně nejvyšší majoritní verze prostředí KDE 4.7.
Krátká odbočka do "temné komory" nám představila novinky Rawtherapee 3.0, nyní již plně open-source nástroje pro RAWy, resp. vyvolávání fotografií. Co se týče otevřených technologií, pak musíme zdůraznit završení dalšího dlouhého a bolestivého procesu, schválení standardu programovacího jazyka C++0x, ktery "posouvá C++ do 21. století".
Fork #5 se jmenuje MATE a jde o fork desktopového prostředí GNOME 2, tedy něco, z čeho by měl Linus Torvalds jásat radostí. Až koncem srpna pak přichází po bolestivém procesu na svět Mandriva 2011, v téže době se s firmou loučí jeden z jejích předních lidí, čerstvý doktor Jevgenij Dodonov (usídlil mimochodem v open-source grafické divizi Intelu).
Září
V této době již víme nejméně o pěti firmách, které se v tomto roce rozhodly nedělat si potenciální problémy s Redmondem a raději začaly tamní "softwarové firmičce" platit 10 i více dolarů za každé prodané zařízení s Androidem.
Říjen
Rok 11, měsíc 10, z toho logicky plyne Ubuntu 11.10. To přináší Unity 2D, "fallbackové" prostředí pro ty, kterým nejede 3D akcelerace tak, aby mohli provozovat Unity 3D, dále třeba lightdm, opět vylepšené softwarové centrum a spoustu dalších novinek.
Mark Shuttleworth následně odhaluje i plány pro Ubuntu 12.04, které bude verzí s dlouhodobou podporou a slibuje vyladění Unity 3D tak, aby si jej začali mít rádi i pokročilí uživatelé.
Listopad
Počátkem listopadu uvádí Google Android 4.0 a krátce na to vydává i zdrojový kód. O týden později vychází Fedora 16, která je věnována Dennisu Ritchiemu, jenž nás v polovině října opustil.
Poo směšných problémech se softwarovým patentem Creative Labs vydává John Carmack zdrojové kódy Doom 3 enginu a krátce na to se rodí projekt iodoom3.
Prosinec
Poměrně krátce po trojce vychází Rawtherapee 4.0 s přepracovaným enginem, plně podporujícím 32bitovou float přesnost výpočtů.
Borci z VideoLANu vypouštějí knihovnu libbluray - teď už jen nějaké open-source "obcházétko" AACS/BD+ nesmyslů a bude konečně možné i v Čeksu legálně pod Linuxem/BSD přehrávat vaše originální Blu-ray filmy.
Labutí písní pro HP je po protřídění lidských zdrojů ve WebOs týmech uvolnění samotného WebOS pod otevřenou licencí